Niklas Wykman (M)

Niklas Wykman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 144
Titel Doktorand.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post niklas.wykman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-05 – 2022-09-26
    • Ledamot 2019-02-13 – 2019-03-05
    • Ledamot 2015-01-27 – 2016-06-07
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-06-07 – 2017-10-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-27

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot EU-nämnden 14-15, skatteutskottet 15-16 och 2:e vice ordförande 19-, arbetsmarknadsutskottet 16-17 och finansutskottet 17-19. Suppleant finansutskottet 14-15.
  • Föräldrar

    Försäljaren Anders Wykman och vårdbiträdet Irene Wykman, f. Olsson.
  • Utbildning

    Grundskola, Barkestorpsskolan 88-97. Naturvetenskapligt program med samhällsinriktning, Jenny Nyströmsskolan 97-00. Studier i bl.a. nationalekonomi, matematik och matematisk statistik, Stockholms universitet 02-12. Fil.mag. nationalekonomi, Örebro universitet 11-13. Forskarutbildning i nationalekonomi, Örebro universitet 13-.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Upplands Väsby kommun 01-02. Personlig assistent, Danderyds kommun 02-04. Teamledare, Teleperformance 04-06. Förbundsordförande, MUF 06-10. Politiskt sakkunnig, Finansdepartementet 10-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Solna. 1:e vice ordförande, barn- och utbildningsnämnden, Solna.
  • Litteratur

    Längtar efter Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder på skatteområdet

Interpellation 2020/21:78 av Boriana Åberg (M)

Interpellation 2020/21:78 Åtgärder på skatteområdet av Boriana Åberg M till Finansminister Magdalena Andersson S Kemikalieskatten infördes den 1 juli 2017 med syftet att minska förekomsten av farliga kemiska ämnen i människors hemmiljö samt uppmuntra företagen att använda mer miljö- och hälsovänliga alternativ. Nyligen

Inlämnad: 2020-10-22 Svarsdatum: 2020-11-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:78 av Boriana Åberg (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder på skatteområdet

Skattepolitik för ökad tillväxt

Interpellation 2020/21:77 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2020/21:77 Skattepolitik för ökad tillväxt av Niklas Wykman M till Finansminister Magdalena Andersson S Krisens slag mot Sverige belyser våra brister. Historien lär oss dock att länder som genomgår kriser men som samtidigt ställer om ekonomin genom innovationer och strukturförändringar har fått stora ekonomiska

Inlämnad: 2020-10-22 Svarsdatum: 2020-11-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:77 av Niklas Wykman (M) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skattepolitik för ökad tillväxt

Undantag för förmånsbeskattning av transport till och från arbetet

Interpellation 2020/21:74 av Helena Bouveng (M)

Interpellation 2020/21:74 Undantag för förmånsbeskattning av transport till och från arbetet av Helena Bouveng M till Finansminister Magdalena Andersson S Jag har tidigare ställt en skriftlig fråga till finansminister Magdalena Andersson angående när hon avser att återkomma till riksdagen med förslag på hur vårdanställda

Inlämnad: 2020-10-21 Svarsdatum: 2020-11-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2020/21:74 av Helena Bouveng (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Undantag för förmånsbeskattning av transport till och från arbetet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se