Nina Lundström (L)

Nina Lundström (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 28
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866123
E-post nina.lundstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-11-17 – 2015-07-03
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-11-01 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2016-08-25 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-02-03 – 2010-10-04
    • Folkpartiet liberalerna

    • Vice gruppledare 2012-09-17 – 2014-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-19 – 2015-07-03
    • Vice ordförande 2012-10-16 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-10-01 – 2012-10-15
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-02-05 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2019-11-01 – 2021-09-02
    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-08 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2004-03-03 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-11-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-08-31 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-11-07 –
    • Suppleant 2017-10-20 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2015-03-06 – 2015-07-03
    • Suppleant 2010-02-09 – 2010-10-12
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2012-09-27 – 2014-10-03
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-16
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2016-09-29 – 2018-09-24
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2020-02-11 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-06, 10-15, 16-18 och 19- (ersättare 100203-101004, 141117-150703, statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot bostadsutskottet 02-06, finansutskottet 10, utbildningsutskottet 10-12, civilutskottet 12, vice ordförande 12-14. Ledamot trafikutskottet 16-18 och miljö- och jordbruksutskottet 19-. Suppleant näringsutskottet 02-04, utrikesutskottet 04-06, finansutskottet 06, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06, miljö- och jordbruksutskottet 10-14 och civilutskottet 14-15. Suppleant EU-nämnden 10, extra suppleant 15, suppleant 17-18 och 19-. Ledamot valberedningen 10-14. Suppleant Riksrevisionens styrelse 03-06. Suppleant rådet för ledamotsnära frågor 10-14, riksdagsstyrelsen 12-14 och utrikesnämnden 12-14. Vice gruppledare Folkpartiet liberalerna 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2017/18:517 av Nina Lundström (L) 18 maj 2018 Trafikregler som påverkar cyklister
Interpellationsdebatt 2017/18:452 av Nina Lundström (L) 17 april 2018 Miljö- och klimatomställning av personbilar
Interpellationsdebatt 2017/18:440 av Nina Lundström (L) 10 april 2018 Offentlig-privat samverkan och medverkan i Epec

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4725 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4725 av Johan Pehrson m.fl. L med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Maktskifte för skolan Liberalernas vårmotion 2022 Förord


Utskottsberedning: 2021/22:FiU20

Motion 2021/22:4725 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 434 kB) Motion 2021/22:4725 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 476 kB)

Ett skolsystem för kunskap och bildning

Motion 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. L Ett skolsystem för kunskap och bildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om särskilda satsningar för att lyfta skolor i utsatta områden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2021/22:UbU1 2021/22:UbU13 2021/22:UbU14 2021/22:UbU15 2021/22:UbU16 2021/22:UbU32
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 9 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 84 kB) Motion 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 109 kB)

Liberal klimatpolitik - omställning i en växande ekonomi

Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal klimatpolitik omställning i en växande ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökad export av varor och tjänster med liten klimatpåverkan, som ett verktyg i det globala klimatarbetet,


Utskottsberedning: 2021/22:CU13 2021/22:CU3 2021/22:CU8 2021/22:MJU15 2021/22:MJU18 2021/22:MJU20 2021/22:MJU21 2021/22:MJU29 2021/22:NU12 2021/22:NU15 2021/22:NU19 2021/22:NU20 2021/22:NU21 2021/22:SkU13 2021/22:SkU15 2021/22:TU12 2021/22:TU16 2021/22:TU5 2021/22:TU7 2021/22:TU7,2021/22:TU9 2021/22:TU8 2021/22:UU10
Riksdagsbeslut (94 yrkanden): 85 avslag, 1 bifall9 saknar beslutsinformation

Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 147 kB) Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 320 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.