Nooshi Dadgostar (V)

Nooshi Dadgostar (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 207
Titel Ombudsman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post nooshi.dadgostar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-03-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-08-19 – 2020-02-29
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-08-18
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare 2020-10-31 –
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-11-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2020-11-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-18, socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18, EU-nämnden 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-.
  • Föräldrar

    Ljusdesignern Parviz Dadgostar och sjuksköterskan Mitra Sivand.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Schillerska gymnasiet, Göteborg, slutår 05. Studier på juristprogrammet, Stockholms universitet, 09-15.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Göteborgs kommun 04-06. Förbundskassör, Ung Vänster, Stockholm 06-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Rättshjälpsnämnden -16. Ledamot, Gentekniknämnden -16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka, 14- och ersättare 10-13. Ersättare, utbildningsnämnden 09-13. Ersättare, samhällsbyggnadsnämnden 15-. Ledamot, AB Alfågeln, Botkyrka 09-13. Ledamot, AB Botkyrkabyggen 09-13. Vice ordförande, dialogforum Tumba-Storvreten 09-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundskassör, Ung Vänster 06-09. Vice ordförande, Ung Vänster. Ersättare, partistyrelsen, Vänsterpartiet 14-16 och ledamot 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2018/19:124 En effektivare flytträtt av försäkringssparande

Motion 2018/19:3122 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3122 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:124 En effektivare flytträtt av försäkringssparande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till riksdagen med ett förslag om att flyttavgiften ska vara


Utskottsberedning: 2019/20:FiU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2018/19:3122 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3122 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 82 kB)

Regeringens sjukförsäkringspolitik

Skriftlig fråga 2018/19:714 av Nooshi Dadgostar (V)

Fråga 2018/19:714 Regeringens sjukförsäkringspolitik av Nooshi Dadgostar V till Statsrådet Annika Strandhäll S Sedan år 2000 har Sveriges befolkning ökat med 1,5 miljoner människor. Trots det kunde SVT i veckan visa att satsningarna på sjukförsäkringen under 2019 kommer att bli de lägsta under hela 2000-talet. De borgerliga

Inlämnad: 2019-06-03 Besvarare: Statsrådet Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2018/19:714 av Nooshi Dadgostar (V) (pdf, 86 kB)

med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2018/19:3106 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2018/19:3106 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar


Utskottsberedning: 2018/19:SfU26
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2018/19:3106 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 80 kB) Motion 2018/19:3106 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 115 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.