Nooshi Dadgostar (V)

Nooshi Dadgostar (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 207
Titel Ombudsman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post nooshi.dadgostar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-03-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-08-19 – 2020-02-29
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-08-18
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare 2020-10-31 –
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-11-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2020-11-13 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-18, socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18, EU-nämnden 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-.
  • Föräldrar

    Ljusdesignern Parviz Dadgostar och sjuksköterskan Mitra Sivand.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Schillerska gymnasiet, Göteborg, slutår 05. Studier på juristprogrammet, Stockholms universitet, 09-15.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Göteborgs kommun 04-06. Förbundskassör, Ung Vänster, Stockholm 06-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Rättshjälpsnämnden -16. Ledamot, Gentekniknämnden -16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka, 14- och ersättare 10-13. Ersättare, utbildningsnämnden 09-13. Ersättare, samhällsbyggnadsnämnden 15-. Ledamot, AB Alfågeln, Botkyrka 09-13. Ledamot, AB Botkyrkabyggen 09-13. Vice ordförande, dialogforum Tumba-Storvreten 09-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundskassör, Ung Vänster 06-09. Vice ordförande, Ung Vänster. Ersättare, partistyrelsen, Vänsterpartiet 14-16 och ledamot 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ökad delaktighet i kulturlivet

Motion 2020/21:1308 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:1308 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. V Ökad delaktighet i kulturlivet Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Inledning 3 Ekonomiska förutsättningar 4 Barns kulturvanor 5 Förskola 6 Grundskola 7 Skolbibliotek 8 Skapande skola 9 Kulturgaranti för alla barn och elever 10


Utskottsberedning: 2020/21:KrU8 2020/21:UbU11 2020/21:UbU8
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 1 avslag, 5 saknar beslutsinformation

Motion 2020/21:1308 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (docx, 86 kB) Motion 2020/21:1308 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V) (pdf, 125 kB)

Upprustning av äldreomsorgen i spåren av covid-19

Motion 2020/21:1310 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:1310 av Karin Rågsjö m.fl. V Upprustning av äldreomsorgen i spåren av covid-19 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag om hur en högre medicinsk kompetens inom äldreomsorgen ska kunna säkerställas och


Utskottsberedning: 2020/21:SoU14 2020/21:SoU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2020/21:1310 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:1310 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 111 kB)

Barn och vuxna i ekonomiskt utsatta familjer

Motion 2020/21:1305 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:1305 av Maj Karlsson m.fl. V Barn och vuxna i ekonomiskt utsatta familjer 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att dator och bredband bör ingå i riksnormen för försörjningsstöd och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2020/21:SoU24

Motion 2020/21:1305 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 76 kB) Motion 2020/21:1305 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 98 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se