Nooshi Dadgostar (V)

Nooshi Dadgostar (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 207
Titel Ombudsman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865991
E-post nooshi.dadgostar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-03-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-08-19 – 2020-02-29
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-08-18
    • Vänsterpartiet

    • Partiledare 2020-10-31 –
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-11-27
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-11-27
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2020-11-13 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-18, socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18, EU-nämnden 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-.
  • Föräldrar

    Ljusdesignern Parviz Dadgostar och sjuksköterskan Mitra Sivand.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Schillerska gymnasiet, Göteborg, slutår 05. Studier på juristprogrammet, Stockholms universitet, 09-15.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Göteborgs kommun 04-06. Förbundskassör, Ung Vänster, Stockholm 06-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Rättshjälpsnämnden -16. Ledamot, Gentekniknämnden -16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka, 14- och ersättare 10-13. Ersättare, utbildningsnämnden 09-13. Ersättare, samhällsbyggnadsnämnden 15-. Ledamot, AB Alfågeln, Botkyrka 09-13. Ledamot, AB Botkyrkabyggen 09-13. Vice ordförande, dialogforum Tumba-Storvreten 09-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundskassör, Ung Vänster 06-09. Vice ordförande, Ung Vänster. Ersättare, partistyrelsen, Vänsterpartiet 14-16 och ledamot 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2014/15:352 av Nina Lundström (FP) 17 mars 2015 Bostadssituationen för utsatta kvinnor
Interpellationsdebatt 2014/15:259 av Nooshi Dadgostar (V) 17 februari 2015 Höga andrahandshyror
Interpellationsdebatt 2014/15:242 av Ewa Thalén Finné (M) 10 februari 2015 Åtgärder för ett ökat bostadsbyggande
Interpellationsdebatt 2014/15:13 av Nooshi Dadgostar (V) 21 oktober 2014 Ombildning av hyresrätter

Utförsäljning av allmännyttiga hyresrätter

Skriftlig fråga 2017/18:595 av Nooshi Dadgostar (V)

Fråga 2017/18:595 Utförsäljning av allmännyttiga hyresrätter av Nooshi Dadgostar V till Statsrådet Peter Eriksson MP De kommunala bostadsföretagen, allmännyttan, har länge haft en särställning på den svenska bostadsmarknaden. Allmännyttan ägs av medborgarna gemensamt och har till uppgift att tillhandahålla hållbara och

Inlämnad: 2018-01-18 Svarsdatum: 2018-01-31 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:595 av Nooshi Dadgostar (V) (pdf, 89 kB)

Trygga studentbostäder

Skriftlig fråga 2017/18:315 av Nooshi Dadgostar (V)

Fråga 2017/18:315 Trygga studentbostäder av Nooshi Dadgostar V till Statsrådet Peter Eriksson MP Under den senaste tiden har en rad sexuella övergrepp mot kvinnor uppmärksammats inom olika branscher och samhället i allmänhet. I granskningen av sexuella övergrepp på landets högskolor har det framkommit att det även förekommit

Inlämnad: 2017-11-22 Svarsdatum: 2017-12-01 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:315 av Nooshi Dadgostar (V) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se