Nooshi Dadgostar (V)

Nooshi Dadgostar (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 207
Titel Ombudsman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865991
E-post nooshi.dadgostar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-03-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-08-19 – 2020-02-29
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-08-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-18, socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18, EU-nämnden 18-. Ledamot krigsdelegationen 18-.
  • Föräldrar

    Ljusdesignern Parviz Dadgostar och sjuksköterskan Mitra Sivand.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Schillerska gymnasiet, Göteborg, slutår 05. Studier på juristprogrammet, Stockholms universitet, 09-15.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Göteborgs kommun 04-06. Förbundskassör, Ung Vänster, Stockholm 06-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Rättshjälpsnämnden -16. Ledamot, Gentekniknämnden -16.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Botkyrka, 14- och ersättare 10-13. Ersättare, utbildningsnämnden 09-13. Ersättare, samhällsbyggnadsnämnden 15-. Ledamot, AB Alfågeln, Botkyrka 09-13. Ledamot, AB Botkyrkabyggen 09-13. Vice ordförande, dialogforum Tumba-Storvreten 09-13.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundskassör, Ung Vänster 06-09. Vice ordförande, Ung Vänster. Ersättare, partistyrelsen, Vänsterpartiet 14-16 och ledamot 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2016/17:408 av Nooshi Dadgostar (V) 2 maj 2017 Höjning av bostadsstandarden
Interpellationsdebatt 2016/17:95 av Nooshi Dadgostar (V) 9 december 2016 Andrahandsuthyrning
Interpellationsdebatt 2016/17:86 av Nooshi Dadgostar (V) 15 november 2016 Så kallade renovräkningar

med anledning av prop. 2015/16:168 Stärkta sanktionsmöjligheter för Konsumentombudsmannen

Motion 2015/16:3419 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3419 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. V med anledning av prop. 2015/16:168 Stärkta sanktionsmöjligheter för Konsumentombudsmannen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med ett förslag som innebär att taket för marknadsstörningsavgiften


Utskottsberedning: 2015/16:CU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3419 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. (V) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3419 av Lotta Johnsson Fornarve m.fl. (V) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2015/16:136 Arbetslöshet och ekonomiskt bistånd

Motion 2015/16:3364 av Maj Karlsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3364 av Maj Karlsson m.fl. V med anledning av prop. 2015/16:136 Arbetslöshet och ekonomiskt bistånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2015/16:136 Arbetslöshet och ekonomiskt bistånd. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör


Utskottsberedning: 2015/16:SoU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3364 av Maj Karlsson m.fl. (V) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:3364 av Maj Karlsson m.fl. (V) (pdf, 74 kB)

med anledning av prop. 2015/16:132 Mer film till fler - en sammanhållen filmpolitik

Motion 2015/16:3366 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2015/16:3366 av Rossana Dinamarca m.fl. V med anledning av prop. 2015/16:132 Mer film till fler en sammanhållen filmpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se till att fördelningen av filmstöden rent beloppsmässigt blir mer


Utskottsberedning: 2015/16:KrU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2015/16:3366 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (docx, 51 kB) Motion 2015/16:3366 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se