Noria Manouchi (M)

Noria Manouchi (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun, plats 257
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post noria.manouchi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant utbildningsutskottet 18-, justitieutskottet 18-19 och socialutskottet 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:58 Möjlighet till betyg från årskurs 4 - efter försöksverksamheten

Motion 2020/21:3793 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3793 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:58 Möjlighet till betyg från årskurs 4 efter försöksverksamheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att betyg ska ges i årskurs 3 i grundskolan och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2020/21:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2020/21:3793 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3793 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 82 kB)

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2020/21:3333 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3333 av Kristina Axén Olin m.fl. M Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en satsning på utbildning för


Utskottsberedning: 2020/21:UbU2 2020/21:UbU8
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2020/21:3333 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3333 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 100 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2020/21:3332 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3332 av Kristina Axén Olin m.fl. M Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2020/21:UbU1 2020/21:UbU10
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): 13 avslag, 1 saknar beslutsinformation

Motion 2020/21:3332 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2020/21:3332 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 128 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se