Noria Manouchi (M)

Noria Manouchi (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun, plats 257
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post noria.manouchi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant utbildningsutskottet 18-, justitieutskottet 18-19 och socialutskottet 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2020/21:132 En förnyad strategi för politiken avseende alkohol, narkotika, dopning, tobak och nikotin samt spel om pengar 2021-2025

Motion 2020/21:3943 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3943 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:132 En förnyad strategi för politiken avseende alkohol, narkotika, dopning, tobak och nikotin samt spel om pengar 20212025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett


Utskottsberedning: 2020/21:SoU16 2020/21:SoU25

Motion 2020/21:3943 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 95 kB) Motion 2020/21:3943 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 170 kB)

med anledning av prop. 2020/21:122 Bättre studiestöd högre upp i åldrarna

Motion 2020/21:3920 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3920 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:122 Bättre studiestöd högre upp i åldrarna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utredning om studiemedelssystemet i syfte att ytterligare underlätta studier i vuxen ålder


Utskottsberedning: 2020/21:UbU17

Motion 2020/21:3920 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:3920 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2020/21:60 Forskning, frihet, framtid – kunskap och innovation för Sverige

Motion 2020/21:3834 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3834 av Kristina Axén Olin m.fl. M med anledning av prop. 2020/21:60 Forskning, frihet, framtid kunskap och innovation för Sverige Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 Framgång föder framgångsrikt ny framgång 2 Regeringens forskningspolitik försvagar Sverige som kunskapsnation


Utskottsberedning: 2020/21:UbU16

Motion 2020/21:3834 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 107 kB) Motion 2020/21:3834 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 172 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se