Nyamko Sabuni (L)

Nyamko Sabuni (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län
Titel PR-konsult.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-04-08

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2010-10-04 – 2013-01-22
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Liberalerna

    • Partiledare 2019-06-28 – 2022-04-08
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Integrations- och jämställdhetsdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2010-12-31
    • Integrations- och jämställdhetsminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2011-01-01 – 2013-01-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Upplands-Bro gymnasium, slutår 89. Migrationspolitik, Mälardalens högskola 92-93. Juridisk översiktskurs, Uppsala universitet 95-96. Kurs i projektledarskap, Tyskland 98. Informationsstrategi, Berghs 01.
  • Anställningar

    Projektledare, Afrosvenskarnas riksförbund 95. Projektsamordnare, Folksams sociala råd 95-96. Lärarvikarie, Stockholms kommun 96-99. Kommunikationsrådgivare, Geelmuyden Kiese 99-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, arbetsgruppen kultur i hela landet 96-97 och arbetsgruppen för genomförande av en arvsfondssatsning mot rasism, främlingsfientlighet och diskriminering 00-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, landstingsfullmäktige, Stockholms läns landsting 98-02. Ersättare, kulturnämnden 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Folkpartiet i Stockholm. Ledamot, Folkpartiets partistyrelse 99-. Styrelseledamot, Ansgariegården. Ordförande, Afrosvenskarnas riksförbund 91-. Styrelseledamot, Föreningssparbanken Nordväst 00-01. Partiledare, Liberalerna 19-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-13. Suppleant näringsutskottet 02-06, socialförsäkringsutskottet 02-06 och EU-nämnden 06. Partiledare Liberalerna 19-. Statsråd, Justitiedepartementet 061006-061231. Statsråd och chef (integrations- och jämställdhetsminister), Integrations- och jämställdhetsdepartementet 070101-101231. Statsråd (jämställdhetsminister, bitr. utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 110101-130112.
  • Föräldrar

    Ekonomen Maurice Sabuni och skötaren Mgeni Amri.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

FN-insatsen i DR Kongo

Skriftlig fråga 2005/06:1813 av Sabuni, Nyamko (fp)

den 13 juni Fråga 2005/06:1813 av Nyamko Sabuni fp till utrikesminister Jan Eliasson s FN-insatsen i DR Kongo Den 30 juli är det val i det av krig svårt sargade Kongo. Och även om det är en framgång i sig att valet kan hållas är säkerhetssituationen i Kongo långt ifrån stabil. Trots detta pekar uppgifter från FN-förbunden

Inlämnad: 2006-06-13 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Riktlinjer för goda matvanor

Skriftlig fråga 2005/06:1317 av Sabuni, Nyamko (fp)

den 28 mars Fråga 2005/06:1317 av Nyamko Sabuni fp till statsrådet Morgan Johansson s Riktlinjer för goda matvanor I Sverige har andelen vuxna med fetma fördubblats sedan 1980, medan övervikten har ökat med 20 och 30 för män respektive kvinnor under samma tidsperiod. Den 6 november 2003 gav regeringen Livsmedelsverket

Inlämnad: 2006-03-28 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Allmän vaccinering mot livmoderhalscancer

Skriftlig fråga 2005/06:1314 av Sabuni, Nyamko (fp)

den 28 mars Fråga 2005/06:1314 av Nyamko Sabuni fp till statsrådet Ylva Johansson s Allmän vaccinering mot livmoderhalscancer I slutet av detta år finns i Sverige för första gången ett vaccin som kan förebygga och förhindra livmoderhalscancer. Emea väntas fatta beslut om godkännande inom några månader. Många anser

Inlämnad: 2006-03-28 Besvarare: Ylva Johansson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.