Nyamko Sabuni (L)

Nyamko Sabuni (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län
Titel PR-konsult.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-04-08

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2010-10-04 – 2013-01-22
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Liberalerna

    • Partiledare 2019-06-28 – 2022-04-08
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Integrations- och jämställdhetsdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2010-12-31
    • Integrations- och jämställdhetsminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2011-01-01 – 2013-01-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Upplands-Bro gymnasium, slutår 89. Migrationspolitik, Mälardalens högskola 92-93. Juridisk översiktskurs, Uppsala universitet 95-96. Kurs i projektledarskap, Tyskland 98. Informationsstrategi, Berghs 01.
  • Anställningar

    Projektledare, Afrosvenskarnas riksförbund 95. Projektsamordnare, Folksams sociala råd 95-96. Lärarvikarie, Stockholms kommun 96-99. Kommunikationsrådgivare, Geelmuyden Kiese 99-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, arbetsgruppen kultur i hela landet 96-97 och arbetsgruppen för genomförande av en arvsfondssatsning mot rasism, främlingsfientlighet och diskriminering 00-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, landstingsfullmäktige, Stockholms läns landsting 98-02. Ersättare, kulturnämnden 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Folkpartiet i Stockholm. Ledamot, Folkpartiets partistyrelse 99-. Styrelseledamot, Ansgariegården. Ordförande, Afrosvenskarnas riksförbund 91-. Styrelseledamot, Föreningssparbanken Nordväst 00-01. Partiledare, Liberalerna 19-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-13. Suppleant näringsutskottet 02-06, socialförsäkringsutskottet 02-06 och EU-nämnden 06. Partiledare Liberalerna 19-. Statsråd, Justitiedepartementet 061006-061231. Statsråd och chef (integrations- och jämställdhetsminister), Integrations- och jämställdhetsdepartementet 070101-101231. Statsråd (jämställdhetsminister, bitr. utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 110101-130112.
  • Föräldrar

    Ekonomen Maurice Sabuni och skötaren Mgeni Amri.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

pandemi

Interpellation 2004/05:471 av Sabuni, Nyamko (fp)

den 15 mars Interpellation 2004/05:471 av Nyamko Sabuni fp till statsrådet Morgan Johansson om pandemi Jag har tidigare ställt frågor till folkhälsominister Morgan Johansson angående den svenska pandemiplanen och agerandet inför hotet om en influensapandemi. De svar jag hittills fått tyder visserligen på att Morgan

Inlämnad: 2005-03-15 Besvarare: Morgan Johansson (S)

osteoporos

Interpellation 2004/05:57 av Sabuni, Nyamko (fp)

den 14 oktober Interpellation 2004/05:57 av Nyamko Sabuni fp till statsrådet Ylva Johansson om osteoporos Osteoporos benskörhet är en av våra vanligaste sjukdomar. Ungefär 70 000 personer drabbas årligen av benskörhetsfrakturer. Risken för en medelålders kvinna att senare i livet drabbas av en eller flera benskörhetsfrakturer

Inlämnad: 2004-10-14 Besvarare: Ylva Johansson (S)

folkomröstningen om kärnkraften

Interpellation 2003/04:537 av Sabuni, Nyamko (fp)

den 21 maj Interpellation 2003/04:537 av Nyamko Sabuni fp till statsrådet Pär Nuder om folkomröstningen om kärnkraften Folkomröstningen om kärnkraft hölls den 23 mars 1980, det vill säga för mer än 24 år sedan. De som i dag är yngre än 42 år eller har invandrat till Sverige sedan dess hade inte rätt att rösta i folkomröstningen.

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.