Nyamko Sabuni (L)

Nyamko Sabuni (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län
Titel PR-konsult.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-04-08

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2010-10-04 – 2013-01-22
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Liberalerna

    • Partiledare 2019-06-28 – 2022-04-08
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Integrations- och jämställdhetsdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2010-12-31
    • Integrations- och jämställdhetsminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2011-01-01 – 2013-01-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Upplands-Bro gymnasium, slutår 89. Migrationspolitik, Mälardalens högskola 92-93. Juridisk översiktskurs, Uppsala universitet 95-96. Kurs i projektledarskap, Tyskland 98. Informationsstrategi, Berghs 01.
  • Anställningar

    Projektledare, Afrosvenskarnas riksförbund 95. Projektsamordnare, Folksams sociala råd 95-96. Lärarvikarie, Stockholms kommun 96-99. Kommunikationsrådgivare, Geelmuyden Kiese 99-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, arbetsgruppen kultur i hela landet 96-97 och arbetsgruppen för genomförande av en arvsfondssatsning mot rasism, främlingsfientlighet och diskriminering 00-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, landstingsfullmäktige, Stockholms läns landsting 98-02. Ersättare, kulturnämnden 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Folkpartiet i Stockholm. Ledamot, Folkpartiets partistyrelse 99-. Styrelseledamot, Ansgariegården. Ordförande, Afrosvenskarnas riksförbund 91-. Styrelseledamot, Föreningssparbanken Nordväst 00-01. Partiledare, Liberalerna 19-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-13. Suppleant näringsutskottet 02-06, socialförsäkringsutskottet 02-06 och EU-nämnden 06. Partiledare Liberalerna 19-. Statsråd, Justitiedepartementet 061006-061231. Statsråd och chef (integrations- och jämställdhetsminister), Integrations- och jämställdhetsdepartementet 070101-101231. Statsråd (jämställdhetsminister, bitr. utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 110101-130112.
  • Föräldrar

    Ekonomen Maurice Sabuni och skötaren Mgeni Amri.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2011/12:407 av From, Isak (S) 12 juni 2012 Yrkeshögskoleutbildning
Interpellationsdebatt 2011/12:402 av Jansson, Eva-Lena (S) 12 juni 2012 Regeringens jämställdhetspolitik
Frågestund 31 maj 2012 Frågestund
Interpellationsdebatt 2011/12:214 av Ericson, Gunvor G (MP) 14 februari 2012 Kvotering som medel för jämnare könsrepresentation i bolagsstyrelser

Dokument:

med anledning av prop. 2005/06:154 Förnybar el med gröna certifikat

Motion 2005/06:N27 av Eva Flyborg m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om begränsningar i rätten att tilldelas certifikat 2 kap. 710 med tillhörande konsekvensändringar i lagen om elcertifikatRiksdagen avslår regeringens förslag att förlänga kvotplikten ändring i tabellen i 4 kap. 3 i lagen om elcertifikatRiksdagen avslår regeringens


Utskottsberedning: 2005/06:NU17
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2005/06:N27 av Eva Flyborg m.fl. (fp) (doc, 47 kB) Motion 2005/06:N27 av Eva Flyborg m.fl. (fp) (pdf, 181 kB)

med anledning av prop. 2005/06:143 Miljövänlig el med vindkraft – åtgärder för ett livskraftigt vindbruk

Motion 2005/06:N25 av Eva Flyborg m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att inte ge något tillfälligt ekonomiskt stöd till kommuner för att underlätta vindkraftens utveckling. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att inte sätta upp några nationella


Utskottsberedning: 2005/06:NU21
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2005/06:N25 av Eva Flyborg m.fl. (fp) (doc, 46 kB) Motion 2005/06:N25 av Eva Flyborg m.fl. (fp) (pdf, 179 kB)

med anledning av prop. 2005/06:127 Energiforskning m.m.

Motion 2005/06:N22 av Eva Flyborg m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om omställningen av energisystemet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att inte utesluta kärnkraft fission ur energiforskningen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2005/06:NU19
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 11 avslag

Motion 2005/06:N22 av Eva Flyborg m.fl. (fp) (doc, 56 kB) Motion 2005/06:N22 av Eva Flyborg m.fl. (fp) (pdf, 197 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.