Nyamko Sabuni (L)

Nyamko Sabuni (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län
Titel PR-konsult.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

    • Liberalerna

    • Partiledare

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2010-10-04 – 2013-01-22
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Liberalerna

    • Partiledare 2019-06-28 –
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Integrations- och jämställdhetsdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2010-12-31
    • Integrations- och jämställdhetsminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2011-01-01 – 2013-01-21

  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Upplands-Bro gymnasium, slutår 89. Migrationspolitik, Mälardalens högskola 92-93. Juridisk översiktskurs, Uppsala universitet 95-96. Kurs i projektledarskap, Tyskland 98. Informationsstrategi, Berghs 01.
  • Anställningar

    Projektledare, Afrosvenskarnas riksförbund 95. Projektsamordnare, Folksams sociala råd 95-96. Lärarvikarie, Stockholms kommun 96-99. Kommunikationsrådgivare, Geelmuyden Kiese 99-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, arbetsgruppen kultur i hela landet 96-97 och arbetsgruppen för genomförande av en arvsfondssatsning mot rasism, främlingsfientlighet och diskriminering 00-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, landstingsfullmäktige, Stockholms läns landsting 98-02. Ersättare, kulturnämnden 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Folkpartiet i Stockholm. Ledamot, Folkpartiets partistyrelse 99-. Styrelseledamot, Ansgariegården. Ordförande, Afrosvenskarnas riksförbund 91-. Styrelseledamot, Föreningssparbanken Nordväst 00-01. Partiledare, Liberalerna 19-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-13. Suppleant näringsutskottet 02-06, socialförsäkringsutskottet 02-06 och EU-nämnden 06. Partiledare Liberalerna 19-. Statsråd, Justitiedepartementet 061006-061231. Statsråd och chef (integrations- och jämställdhetsminister), Integrations- och jämställdhetsdepartementet 070101-101231. Statsråd (jämställdhetsminister, bitr. utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 110101-130112.
  • Föräldrar

    Ekonomen Maurice Sabuni och skötaren Mgeni Amri.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 13 december 2012 Frågestund
Interpellationsdebatt 2012/13:72 av Svantorp, Gunilla (S) 13 november 2012 Den ojämlika vuxenutbildningen
Interpellationsdebatt 2012/13:71 av Nilsson, Kerstin (S) 13 november 2012 Kvinnor med funktionshinder
Interpellationsdebatt 2012/13:62 av Ahlberg, Ann-Christin (S) 13 november 2012 Barnomsorg på kvällar, helger och nätter

med anledning av skr. 2003/04:120 2004 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2003/04:N23 av Eva Flyborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:N23 av Eva Flyborg m.fl. fp med anledning av skr. 2003/04:120 2004 års redogörelse för företag med statligt ägande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen tillser att det i framtida avtal för svenskspråkiga kanaler i det markbundna digital-TV-nätet inkluderas ett förbud


Utskottsberedning: 2004/05:NU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

folkomröstningen om kärnkraften

Interpellation 2003/04:537 av Sabuni, Nyamko (fp)

den 21 maj Interpellation 2003/04:537 av Nyamko Sabuni fp till statsrådet Pär Nuder om folkomröstningen om kärnkraften Folkomröstningen om kärnkraft hölls den 23 mars 1980, det vill säga för mer än 24 år sedan. De som i dag är yngre än 42 år eller har invandrat till Sverige sedan dess hade inte rätt att rösta i folkomröstningen.

Inlämnad: 2004-05-21 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

med anledning av prop. 2003/04:127 Ett stärkt Green Cargo AB för hållbara transportlösningar

Motion 2003/04:N18 av Eva Flyborg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:N18 av Eva Flyborg m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:127 Ett stärkt Green Cargo AB för hållbara transportlösningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens begäran om att tillskjuta kapital till Green Cargo AB. Riksdagen avslår regeringens begäran om att få förvärva


Utskottsberedning: 2003/04:NU15
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se