Nyamko Sabuni (L)

Nyamko Sabuni (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län
Titel PR-konsult.
Född år 1969

Aktuella uppdrag

    • Liberalerna

    • Partiledare

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2010-10-04 – 2013-01-22
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Liberalerna

    • Partiledare 2019-06-28 –
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Integrations- och jämställdhetsdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2010-12-31
    • Integrations- och jämställdhetsminister 2007-01-01 – 2010-10-05
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2011-01-01 – 2013-01-21

  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Upplands-Bro gymnasium, slutår 89. Migrationspolitik, Mälardalens högskola 92-93. Juridisk översiktskurs, Uppsala universitet 95-96. Kurs i projektledarskap, Tyskland 98. Informationsstrategi, Berghs 01.
  • Anställningar

    Projektledare, Afrosvenskarnas riksförbund 95. Projektsamordnare, Folksams sociala råd 95-96. Lärarvikarie, Stockholms kommun 96-99. Kommunikationsrådgivare, Geelmuyden Kiese 99-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, arbetsgruppen kultur i hela landet 96-97 och arbetsgruppen för genomförande av en arvsfondssatsning mot rasism, främlingsfientlighet och diskriminering 00-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, landstingsfullmäktige, Stockholms läns landsting 98-02. Ersättare, kulturnämnden 98-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Folkpartiet i Stockholm. Ledamot, Folkpartiets partistyrelse 99-. Styrelseledamot, Ansgariegården. Ordförande, Afrosvenskarnas riksförbund 91-. Styrelseledamot, Föreningssparbanken Nordväst 00-01. Partiledare, Liberalerna 19-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-13. Suppleant näringsutskottet 02-06, socialförsäkringsutskottet 02-06 och EU-nämnden 06. Partiledare Liberalerna 19-. Statsråd, Justitiedepartementet 061006-061231. Statsråd och chef (integrations- och jämställdhetsminister), Integrations- och jämställdhetsdepartementet 070101-101231. Statsråd (jämställdhetsminister, bitr. utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 110101-130112.
  • Föräldrar

    Ekonomen Maurice Sabuni och skötaren Mgeni Amri.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 13 december 2012 Frågestund
Interpellationsdebatt 2012/13:72 av Svantorp, Gunilla (S) 13 november 2012 Den ojämlika vuxenutbildningen
Interpellationsdebatt 2012/13:71 av Nilsson, Kerstin (S) 13 november 2012 Kvinnor med funktionshinder
Interpellationsdebatt 2012/13:62 av Ahlberg, Ann-Christin (S) 13 november 2012 Barnomsorg på kvällar, helger och nätter

Ungdomars fritidssysselsättning

Interpellation 2006/07:128 av Carlsson, Gunilla i Hisings Backa (s)

den 4 december Interpellation 2006/07:128 Ungdomars fritidssysselsättning av Gunilla Carlsson i Hisings Backa s till statsrådet Nyamko Sabuni fp Den tidigare socialdemokratiska regeringen aviserade i 2006 års ekonomiska vårproposition en satsning om 80 miljoner på utveckling av fritidsverksamheter och mötesplatser

Inlämnad: 2006-12-04 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ungdomars fritidssysselsättning

Introduktion av nyanlända invandrare

Interpellation 2006/07:114 av Svantesson, Elisabeth (m)

den 30 november Interpellation 2006/07:114 Introduktion av nyanlända invandrare av Elisabeth Svantesson m till statsrådet Nyamko Sabuni fp Vad som händer de första åren i Sverige kan vara avgörande för att nyanlända invandrare snabbt ska etablera sig på arbetsmarknaden. De senaste 20 åren har kommunerna haft det

Inlämnad: 2006-11-30 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Introduktion av nyanlända invandrare

Regeringens satsning på romer

Interpellation 2006/07:112 av Petersson, Helene (s)

den 30 november Interpellation 2006/07:112 Regeringens satsning på romer av Helene Petersson s till statsrådet Nyamko Sabuni fp Enligt budgetpropositionen på utgiftsområde 1, politikområde 8 minoritetspolitik, prop. 2006/07:1 s. 63 avser regeringen att fullfölja den särskilda satsning kring romer som aviserades

Inlämnad: 2006-11-30 Besvarare: Nyamko Sabuni (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens satsning på romer

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se