Ola Möller (S)

Ola Möller (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 329
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865230
E-post ola.moller[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-11-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-10-04 – 2019-11-03
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant skatteutskottet 18- och civilutskottet 18-. Suppleant, Europarådets svenska delegation 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, treårig samhällsvetenskaplig linje, slutår 02. Fil. mag., statsvenskap, sociologi, pedagogik och psykologi, Lunds universitet 10.
  • Anställningar

    Lagerarbetare, Tibnor, Malmö 01. Lagerarbetare, Ica-handlarna, Arlöv 03. Restaurangbiträde, Burger King, Lund 04-06. Produktionsledare, Burger King, Lund 06-07. Säljare, Havslunds AS, Oslo 07. Speciallärare, lärare och vikarieansvarig, Centralskolan, Staffanstorp 05-10. Politisk sekreterare, Helsingborgs kommun 10-14. Kommunalråd, Helsingborgs kommun 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:CU5 27 april 2022 Hyresrätt m.m.
Frågestund 21 april 2022 Frågestund
Debatt om förslag 2021/22:CU11 17 februari 2022 Associationsrätt

Dokument:

Skapa permanent beredskapslager för material, vacciner och mediciner

Motion 2020/21:2038 av Joakim Sandell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2038 av Joakim Sandell m.fl. S Skapa permanent beredskapslager för material, vacciner och mediciner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att upprätta permanenta beredskapslager för att se till att avgörande sjukvårdsmaterial


Utskottsberedning: 2020/21:SoU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2038 av Joakim Sandell m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2038 av Joakim Sandell m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Besöksnäringen i Skåne

Motion 2020/21:2148 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2148 av Per-Arne Håkansson m.fl. S Besöksnäringen i Skåne Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att ytterligare stärka besöksnäringen i linje med det som är angivet i motionen och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:NU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2148 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:2148 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Motverkan av stranderosionen vid Skånes kuster

Motion 2020/21:2147 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2147 av Per-Arne Håkansson m.fl. S Motverkan av stranderosionen vid Skånes kuster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna för fortsatt klimatpolitisk samverkan på statlig, lokal och regional nivå för att motverka stranderosionen


Utskottsberedning: 2020/21:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2147 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:2147 av Per-Arne Håkansson m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.