Ola Möller (S)

Ola Möller (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 329
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865230
E-post ola.moller[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-11-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-10-04 – 2019-11-03
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2019-10-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant skatteutskottet 18- och civilutskottet 18-. Suppleant, Europarådets svenska delegation 18-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, treårig samhällsvetenskaplig linje, slutår 02. Fil. mag., statsvenskap, sociologi, pedagogik och psykologi, Lunds universitet 10.
  • Anställningar

    Lagerarbetare, Tibnor, Malmö 01. Lagerarbetare, Ica-handlarna, Arlöv 03. Restaurangbiträde, Burger King, Lund 04-06. Produktionsledare, Burger King, Lund 06-07. Säljare, Havslunds AS, Oslo 07. Speciallärare, lärare och vikarieansvarig, Centralskolan, Staffanstorp 05-10. Politisk sekreterare, Helsingborgs kommun 10-14. Kommunalråd, Helsingborgs kommun 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ombildningar av hyresrätter

Skriftlig fråga 2021/22:1677 av Ola Möller (S)

Fråga 2021/22:1677 Ombildningar av hyresrätter av Ola Möller S till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Ombildning av hyresrätt till bostadsrätt är ett fenomen som drivs av många moderatledda kommuner i landet. I kommuner som Sollentuna, Stockholm och Göteborg drivs ombildningar igenom på ett sätt som för

Inlämnad: 2022-06-02 Svarsdatum: 2022-06-15 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1677 av Ola Möller (S) (pdf, 85 kB)

Macolinkonventionen

Skriftlig fråga 2019/20:577 av Ola Möller (S)

Fråga 2019/20:577 Macolinkonventionen av Ola Möller S till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Matchfixning är ett stort problem inom många sporter och i många länder. I Sverige har fenomenet nyligen uppmärksammats då 19 matcher i svenska fotbollsserier från allsvenskan till division 3 utreds för misstänkt matchfixning. Europarådet

Inlämnad: 2019-12-05 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:577 av Ola Möller (S) (pdf, 77 kB)

Sexistisk reklam och respekten för Reklamombudsmannens utslag

Skriftlig fråga 2019/20:572 av Ola Möller (S)

Fråga 2019/20:572 Sexistisk reklam och respekten för Reklamombudsmannens utslag av Ola Möller S till Statsrådet Lena Micko S I början av månaden blev ett företag i två fall fällt av Reklamombudsmannen för sexistisk reklam. Några dagar efter att dom hade fallit lade företaget upp en ny utmanande reklamfilm, som i mina

Inlämnad: 2019-12-05 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Skriftlig fråga 2019/20:572 av Ola Möller (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.