Oliver Rosengren (M)

Oliver Rosengren (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kronobergs län, plats 291
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864513
E-post oliver.rosengren[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-10-27 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 1 december 2022 Frågestund
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Migration och integration
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Migration och integration

Dokument:

Rättvis skatt på snus

Motion 2022/23:2083 av Oliver Rosengren (M)

Motion till riksdagen 2022/23:2083 av Oliver Rosengren M Rättvis skatt på snus Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över en mer rättvis beskattning av snus och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige har längst andel rökare, 7 procent, att jämföra

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: SkU

Motion 2022/23:2083 av Oliver Rosengren (M) (docx, 75 kB) Motion 2022/23:2083 av Oliver Rosengren (M) (pdf, 90 kB)

Regler för alkoholservering

Motion 2022/23:103 av Oliver Rosengren m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:103 av Oliver Rosengren m.fl. M Regler för alkoholservering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för slopat krav på matservering för att kunna beviljas stadigvarande serveringstillstånd och tillkännager detta

Inlämnad: 2022-11-15 Förslag: 6
Utskottsberedning: JuU SoU

Motion 2022/23:103 av Oliver Rosengren m.fl. (M) (docx, 86 kB) Motion 2022/23:103 av Oliver Rosengren m.fl. (M) (pdf, 94 kB)

Utvidgad utbildningsplikt för arbetslösa med försörjningsstöd

Motion 2022/23:66 av Oliver Rosengren (M)

Motion till riksdagen 2022/23:66 av Oliver Rosengren M Utvidgad utbildningsplikt för arbetslösa med försörjningsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa en utvidgad utbildningsplikt för arbetslösa med försörjningsstöd som del av aktivitetskravet

Inlämnad: 2022-11-15 Förslag: 1
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:66 av Oliver Rosengren (M) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:66 av Oliver Rosengren (M) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.