Olle Lindström (M)

Olle Lindström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-25 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:367 av Lindström, Olle (m) 24 april 2001 Norrbotten

med anledning av skr. 2001/02:120 2002 års redogörelse för företag med statligt ägande

Motion 2001/02:N66 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:N66 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:120 2002 års redogörelse för företag med statligt ägande 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om konkurrensutsättning och försäljning av offentligt ägda företag


Utskottsberedning: 2002/03:NU9
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

med anledning av skr. 2001/02:141 Redogörelse för bolagiseringen av affärsverket Statens järnvägar

Motion 2001/02:T73 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:T73 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:141 Redogörelse för bolagiseringen av affärsverket Statens järnvägar 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att minska det statliga ägandet i Statens järnvägar.


Utskottsberedning: 2001/02:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:167 Ändringar i konkurrenslagen för effektivare kartellbekämpning, m.m.

Motion 2001/02:N61 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:N61 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:167 Ändringar i konkurrenslagen för effektivare kartellbekämpning, m.m. 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om faktorerna bakom den höga svenska prisnivån. Riksdagen


Utskottsberedning: 2001/02:NU16
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se