Olle Thorell (S)

Olle Thorell (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 47
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864393
E-post olle.thorell[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-04-02 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-08-15 – 2017-04-01
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2016-08-14
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Suppleant 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Suppleant 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Suppleant 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Suppleant 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Suppleant 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Suppleant 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Suppleant 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Suppleant 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Suppleant 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Ordförande 2014-11-20 – 2018-10-28
    • Ledamot 2014-10-28 – 2014-11-20
    • Suppleant 2011-03-16 – 2014-10-28
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-24
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2020-01-28
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-10-20 – 2018-10-02
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-03-16

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utrikesutskottet 10- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15, 16, 17, 18 och 19. Suppleant civilutskottet 06-10, utrikesutskottet 06-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06, 10, 11, 12, 13, 14 och 19, miljö- och jordbruksutskottet 10-14 och utbildningsutskottet 14-18. Suppleant Utrikesnämnden 15-18. Ledamot riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 14 och 18-, ordförande 14-18 och riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen 18-. Suppleant riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet 10 och riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet 11-14.
  • Föräldrar

    Ingenjören Lars Håkan Thorell och läraren Kia Ericson, f. Scherlund.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Hallstahammar, slutår 87. Jamestown High School, Jamestown, New York, USA, slutår 86. Deltidsstudier vid Uppsala universitet 92-94. Statsvetenskap och ekonomisk historia, Mälardalens högskola 04-06.
  • Anställningar

    Sfi-lärare, ABF Hedemora 90-95. Komvux uppdragsutbildning, Sala 95-98. Högstadielärare, Surahammars kommun 98-04.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Svenska Unescorådet 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Vice ordförande, kommunstyrelsen, Surahammar 02-06.
  • Bostadsort

    Surahammar

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Mälardalens högskola

Motion 2015/16:2168 av Anna Wallén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2168 av Anna Wallén m.fl. S Mälardalens högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av resursfördelningssystem som gynnar forskningskvaliteten och slår vakt om forskning och forskningsbaserad högre utbildning i hela landet, och riksdagen


Utskottsberedning: 2015/16:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2168 av Anna Wallén m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:2168 av Anna Wallén m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Kommunernas inflytande vid etablering av nya friskolor

Motion 2015/16:2156 av Lars Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2156 av Lars Eriksson m.fl. S Kommunernas inflytande vid etablering av nya friskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om kommunernas inflytande vid nyetableringar av skolor som drivs med vinstsyfte och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2015/16:UbU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2156 av Lars Eriksson m.fl. (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2156 av Lars Eriksson m.fl. (S) (pdf, 61 kB)

Tillgång till bredband i hela landet

Motion 2015/16:2188 av Anna Wallén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2188 av Anna Wallén m.fl. S Tillgång till bredband i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att ge tillgång till bredband i hela landet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2015/16:TU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2188 av Anna Wallén m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2188 av Anna Wallén m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.