Oskar Öholm (M)

Oskar Öholm (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-26 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-11-16 – 2012-10-16
    • Ledamot 2007-09-27 – 2008-10-07
    • Suppleant 2006-11-15 – 2007-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-11-02
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2012-10-17 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Uppkörning och körskolor

Skriftlig fråga 2006/07:1326 av Öholm, Oskar (m)

den 8 juni Fråga 2006/07:1326 Uppkörning och körskolor av Oskar Öholm m till statsrådet Åsa Torstensson c I förra veckan publicerade Riksrevisionen en rapport där de starkt kritiserar hur Vägverket hanterar förarprov. Rapporten visar tydligt att Vägverkets körkortsinspektörer inte bedömer körkortsaspiranter på

Inlämnad: 2007-06-08 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Skolk i skolan

Skriftlig fråga 2006/07:988 av Öholm, Oskar (m)

den 3 april Fråga 2006/07:988 Skolk i skolan av Oskar Öholm m till statsrådet Jan Björklund fp När man i den politiska debatten diskuterar frånvaro i skolan handlar det oftast om skolk eller annan kortvarig frånvaro. Tyvärr finns också en grupp elever som över huvud taget inte deltar i undervisningen eller uteblir

Inlämnad: 2007-04-03 Besvarare: Jan Björklund (FP)

En marknad för arbetsförmedling

Motion 2006/07:A247 av Karl Sigfrid och Oskar Öholm (m)

Motion till riksdagen 2006/07:A247 av Karl Sigfrid och Oskar Öholm m En marknad för arbetsförmedling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om bättre konkurrensmöjligheter för fristående arbetsförmedlingar. Arbetsförmedlingen Arbetsförmedlingens verksamhetsidé


Utskottsberedning: 2006/07:AU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:A247 av Karl Sigfrid och Oskar Öholm (m) (doc, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se