Oskar Öholm (M)

Oskar Öholm (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-26 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-11-16 – 2012-10-16
    • Ledamot 2007-09-27 – 2008-10-07
    • Suppleant 2006-11-15 – 2007-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-11-02
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2012-10-17 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Förändrad fordonsbeskattning

Motion 2008/09:Sk414 av Lars Hjälmered och Oskar Öholm (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Sk414 av Lars Hjälmered och Oskar Öholm m Förändrad fordonsbeskattning m1833 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en förändrad fordonsbeskattning. Motivering Fordonsskatten för personbilar ändrades den 1 oktober


Utskottsberedning: 2008/09:SkU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sk414 av Lars Hjälmered och Oskar Öholm (m) (doc, 37 kB)

Avdragsrätt för arbetsgivare för cykelinköp

Motion 2008/09:Sk384 av Oskar Öholm (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Sk384 av Oskar Öholm m Avdragsrätt för arbetsgivare för cykelinköp m1610 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om avdragsrätt för friskvård. Motivering Samhället har mycket att tjäna på att fler väljer att cykla till


Utskottsberedning: 2008/09:SkU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sk384 av Oskar Öholm (m) (doc, 38 kB)

Skoluniform

Motion 2008/09:Ub383 av Oskar Öholm och Fredrik Schulte (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub383 av Oskar Öholm och Fredrik Schulte m Skoluniform m1956 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheter för skolor att införa skoluniform. Motivering Debatten om skoluniformer brukar blossa upp med jämna mellanrum


Utskottsberedning: 2008/09:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub383 av Oskar Öholm och Fredrik Schulte (m) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se