Oskar Öholm (M)

Oskar Öholm (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-26 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-11-16 – 2012-10-16
    • Ledamot 2007-09-27 – 2008-10-07
    • Suppleant 2006-11-15 – 2007-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-11-02
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2012-10-17 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Starta-eget-bidrag

Motion 2009/10:A303 av Oskar Öholm (m)

Motion till riksdagen 2009/10:A303 av Oskar Öholm m Starta-eget-bidrag m2005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om starta-eget-bidrag. Motivering Starta-eget-bidrag är ett stöd som ges till arbetslösa som inte kan få ett arbete och som bedöms


Utskottsberedning: 2009/10:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:A303 av Oskar Öholm (m) (doc, 37 kB)

Nordiska rådet

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. m Nordiska rådet m1554 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering När Nordiska rådet bildades 1952 skedde det i en tid av oro och i kölvattnet


Utskottsberedning: 2009/10:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m) (doc, 55 kB)

Läkarutbildning i Örebro

Motion 2009/10:Ub455 av Elisabeth Svantesson och Oskar Öholm (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub455 av Elisabeth Svantesson och Oskar Öholm m Läkarutbildning i Örebro m1903 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en läkarutbildning vid Örebro universitet. Motivering Det råder läkarbrist i Sverige idag. Det hotar


Utskottsberedning: 2009/10:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub455 av Elisabeth Svantesson och Oskar Öholm (m) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se