Oskar Öholm (M)

Oskar Öholm (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-26 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-11-16 – 2012-10-16
    • Ledamot 2007-09-27 – 2008-10-07
    • Suppleant 2006-11-15 – 2007-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-11-02
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2012-10-17 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nordiska rådet

Motion 2010/11:U311 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:U311 av Jan-Evert Rådhström m.fl. M Nordiska rådet m1439 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering De nordiska ländernas politik och samarbeten har genom historien sammanflätats


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:U311 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 51 kB)

Nato

Motion 2010/11:U287 av Annelie Enochson m.fl. (KD, M, FP)

Motion till riksdagen 2010/11:U287 av Annelie Enochson m.fl. KD, M, FP Nato kd401 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om svenskt medlemskap i Nato. Motivering Svensk säkerhetspolitik har en tydlig organisatorisk prägel av ett Europa som inte längre


Utskottsberedning: 2012/13:UU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:U287 av Annelie Enochson m.fl. (KD, M, FP) (doc, 47 kB)

Inkomstprövning av studiemedlens lånedel

Motion 2010/11:Ub315 av Oskar Öholm och Johan Forssell (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub315 av Oskar Öholm och Johan Forssell M Inkomstprövning av studiemedlens lånedel m1821 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa inkomstprövningen av studiemedlens lånedel. Motivering Vid en internationell


Utskottsberedning: 2010/11:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub315 av Oskar Öholm och Johan Forssell (M) (doc, 49 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se