Oskar Öholm (M)

Oskar Öholm (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-26 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-11-16 – 2012-10-16
    • Ledamot 2007-09-27 – 2008-10-07
    • Suppleant 2006-11-15 – 2007-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-11-02
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2012-10-17 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Negativ föreningsfrihet

Motion 2011/12:K364 av Ulrika Karlsson i Uppsala och Oskar Öholm (M)

Motion till riksdagen 2011/12:K364 av Ulrika Karlsson i Uppsala och Oskar Öholm M Negativ föreningsfrihet M810 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förstärkt negativ föreningsfrihet. Motivering Det är, och måste alltid vara, den enskilde medborgarens


Utskottsberedning: 2011/12:KU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:K364 av Ulrika Karlsson i Uppsala och Oskar Öholm (M) (doc, 50 kB)

Avveckling av statens ägande i SAS

Motion 2011/12:N292 av Oskar Öholm (M)

Motion till riksdagen 2011/12:N292 av Oskar Öholm M Avveckling av statens ägande i SAS M0576 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om statens ägande i SAS AB. Motivering En god utgångspunkt för statligt ägande av bolag är att ägandet måste ge ett


Utskottsberedning: 2011/12:NU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:N292 av Oskar Öholm (M) (doc, 46 kB)

Fortsatt reformering av strandskyddet

Motion 2011/12:MJ385 av Christian Holm m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:MJ385 av Christian Holm m.fl. M Fortsatt reformering av strandskyddet M0464 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten till en fortsatt reformering av strandskyddet där de tre stora sjöarna inte


Utskottsberedning: 2011/12:MJU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2011/12:MJ385 av Christian Holm m.fl. (M) (doc, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se