Oskar Öholm (M)

Oskar Öholm (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-10-09

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-26 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2010-11-16 – 2012-10-16
    • Ledamot 2007-09-27 – 2008-10-07
    • Suppleant 2006-11-15 – 2007-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-11-02
    • Ledamot 2008-10-07 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2012-10-17 – 2014-09-29
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Apotekets marknadsandelar

Interpellation 2012/13:372 av Nylund Watz, Ingela (S)

den 10 april Interpellation 2012/13:372 Apotekets marknadsandelar av Ingela Nylund Watz S till socialminister Göran Hägglund KD Den 1 juli 2010 avreglerades den svenska apoteksmarknaden. Vid avregleringen bestämdes att det fortsatt statliga bolaget Apoteket AB inte ska ha en marknadsandel som översteg den man hade

Inlämnad: 2013-04-10 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Apotekets marknadsandelar

Bostäder åt unga

Interpellation 2012/13:61 av Gunnarsson, Jonas (S)

den 25 oktober Interpellation 2012/13:61 Bostäder åt unga av Jonas Gunnarsson S till statsrådet Stefan Attefall KD Att unga får allt svårare att etablera sig på bostadsmarknaden är ett välkänt faktum. Särskilt i våra större städer och på universitetsorter, men också på mindre orter, ökar bristen på sådana lägenheter

Inlämnad: 2012-10-25 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Bostäder åt unga

Hur Sverige kan få fler villaägare

Interpellation 2012/13:52 av Palm, Veronica (S)

den 25 oktober Interpellation 2012/13:52 Hur Sverige kan få fler villaägare av Veronica Palm S till statsrådet Stefan Attefall KD Det är med stor oro jag ser att färre och färre svenska familjer kan köpa sin första villa och förverkliga drömmen om det egna huset. Alarmerande siffror från SCB visar att småhusproduktionen

Inlämnad: 2012-10-25 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Hur Sverige kan få fler villaägare

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se