Oskar Svärd (M)

Oskar Svärd (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län, plats 343
Född år 1995
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post oskar.svard[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-11-09 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.