Pär Nuder (S)

Pär Nuder (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Jur.kand.
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-07 – 2009-03-10
    • Ledig 1997-02-19 – 2006-10-06
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1997-02-18
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2008-01-31
    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2003-10-17 – 2009-03-10
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1996-07-10 – 1997-09-15
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2008-02-14 – 2010-10-19
    • Statsrådsberedningen

    • Statsråd 2002-10-21 – 2004-10-31
    • Finansdepartementet

    • Finansminister 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Budgetdebatt 16 april 2007 Budgetdebatt
Debatt om förslag 2006/07:FiU1 6 december 2006 Utgiftsramar och beräkning av statsinkomsterna (prop. 2006/07:1)
Interpellationsdebatt 2005/06:373 av Olander, Ronny (s) 15 maj 2006 Skatt på flygresor
Debatt om förslag 2005/06:LU21 2 maj 2006 Fastighetsmäklare

Europas konkurrenskraft och investeringar i spetsforskning

Motion 2008/09:Ub519 av Pär Nuder och Carina Moberg (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub519 av Pär Nuder och Carina Moberg s Europas konkurrenskraft och investeringar i spetsforskning s14061 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att stärka den högre utbildningen och göra Södertörns högskola till universitet.


Utskottsberedning: 2008/09:UbU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub519 av Pär Nuder och Carina Moberg (s) (doc, 40 kB)

Översyn av budgetlagen

Skriftlig fråga 2007/08:463 av Nuder, Pär (s)

den 11 december Fråga 2007/08:463 Översyn av budgetlagen av Pär Nuder s till finansminister Anders Borg m I vårpropositionen 2007 aviserade regeringen en översyn av budgetlagen. Anledningen till detta var, enligt regeringen, att det nu har gått drygt tio år sedan den nya lagen infördes och att det finns skäl att

Inlämnad: 2007-12-11 Besvarare: Anders Borg (M)

Utnämningspolitiken

Motion 2007/08:K405 av Pär Nuder m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2007/08:K405 av Pär Nuder m.fl. s Utnämningspolitiken s16101 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utnämningspolitiken. Utnämningspolitiken De statliga utnämningarna ska utgå från regeringsformens skrivningar om förtjänst


Utskottsberedning: 2007/08:KU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:K405 av Pär Nuder m.fl. (s) (doc, 46 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se