Patrik Jönsson (SD)

Patrik Jönsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 44
Titel Kvalitetshandläggare.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post patrik.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-12-21
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Utbildning

    Gymnasium, el-tele 88-91.
  • Anställningar

    SJ 92-00. Paroc 00-01. Banverket/Trafikverket 02-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig Hässleholm 06-, 2:e vice ordförande, kommunfullmäktige Hässleholm 16-18, 1:e vice ordförande, kommunfullmäktige Hässleholm 18-. Ledamot, Region Skåne 06-. Regionråd, Region Skåne 14-18.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 140929-141221 och 18- . Ledamot trafikutskottet 14 och 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Arbetet med Norrbotniabanan

Interpellation 2020/21:434 av Patrik Jönsson (SD)

Interpellation 2020/21:434 Arbetet med Norrbotniabanan av Patrik Jönsson SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I Trafikverkets inriktningsunderlag till den kommande nationella planen varnar verket för att tidsplanen för Norrbotniabanan skjuts upp och att tågen kan börja rulla först efter 2033, och då endast mellan

Inlämnad: 2021-02-09 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:434 av Patrik Jönsson (SD) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetet med Norrbotniabanan

Upprätthållande av kollektivtrafikservice

Interpellation 2020/21:221 av Patrik Jönsson (SD)

Interpellation 2020/21:221 Upprätthållande av kollektivtrafikservice av Patrik Jönsson SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Att ha en god tillgång till kollektivtrafik som ej är överbelastad är en förutsättning för att vi ska kunna minska smittspridningen. När pandemin började sprida sig i våras minskade kollektivtrafiken

Inlämnad: 2020-12-04 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:221 av Patrik Jönsson (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Upprätthållande av kollektivtrafikservice

Kostnader och tidsram för införandet av ERTMS i Sverige

Interpellation 2020/21:38 av Patrik Jönsson (SD)

Interpellation 2020/21:38 Kostnader och tidsram för införandet av ERTMS i Sverige av Patrik Jönsson SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Den 10 september deltog företrädare för kollektivtrafikföretagens branschföreningar på trafikutskottets möte för att informera om läget för kollektivtrafiken under och efter

Inlämnad: 2020-10-02 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:38 av Patrik Jönsson (SD) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kostnader och tidsram för införandet av ERTMS i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.