Patrik Jönsson (SD)

Patrik Jönsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 44
Titel Kvalitetshandläggare.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post patrik.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-12-21
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Utbildning

    Gymnasium, el-tele 88-91.
  • Anställningar

    SJ 92-00. Paroc 00-01. Banverket/Trafikverket 02-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig Hässleholm 06-, 2:e vice ordförande, kommunfullmäktige Hässleholm 16-18, 1:e vice ordförande, kommunfullmäktige Hässleholm 18-. Ledamot, Region Skåne 06-. Regionråd, Region Skåne 14-18.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 140929-141221 och 18- . Ledamot trafikutskottet 14 och 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:190 Förarbevis för vattenskoter

Motion 2020/21:4058 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4058 av Jimmy Ståhl m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:190 Förarbevis för vattenskoter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att reglerna som rör förarbevis för vattenskoter även bör omfatta båtar som kan framföras i 35 knop eller mer


Utskottsberedning: 2020/21:TU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2020/21:4058 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:4058 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2020/21:151 Framtidens infrastruktur - hållbara investeringar i hela Sverige

Motion 2020/21:4041 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4041 av Jimmy Ståhl m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:151 Framtidens infrastruktur hållbara investeringar i hela Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka anslagskreditgränsen för Trafikverket till 15 procent för infrastrukturprojekt


Utskottsberedning: 2020/21:TU16
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 4 avslag, 2 bifall,

Motion 2020/21:4041 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:4041 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2020/21:154 Miljöstyrande start- och landningsavgifter

Motion 2020/21:3893 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3893 av Jimmy Ståhl m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:154 Miljöstyrande start- och landningsavgifter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2020/21:154 Miljöstyrande start- och landningsavgifter. Motivering I propositionen föreslås att regeringen ges rätt att meddela


Utskottsberedning: 2020/21:TU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3893 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3893 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.