Patrik Jönsson (SD)

Patrik Jönsson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 44
Titel Kvalitetshandläggare.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post patrik.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2014-12-21
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2014-12-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Utbildning

    Gymnasium, el-tele 88-91.
  • Anställningar

    SJ 92-00. Paroc 00-01. Banverket/Trafikverket 02-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig Hässleholm 06-, 2:e vice ordförande, kommunfullmäktige Hässleholm 16-18, 1:e vice ordförande, kommunfullmäktige Hässleholm 18-. Ledamot, Region Skåne 06-. Regionråd, Region Skåne 14-18.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 140929-141221 och 18- . Ledamot trafikutskottet 14 och 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2020/21:TU15 15 juni 2021 Järnvägsfrågor
Debatt om förslag 2020/21:TU8 24 mars 2021 Kollektivtrafikfrågor
Interpellationsdebatt 2020/21:434 av Patrik Jönsson (SD) 2 mars 2021 Arbetet med Norrbotniabanan
Debatt om förslag 2020/21:TU3 20 januari 2021 Cykelfrågor

Dokument:

Utgiftsområde 22 Kommunikationer

Motion 2021/22:3888 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3888 av Jimmy Ståhl m.fl. SD Utgiftsområde 22 Kommunikationer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 22 Kommunikationer enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Sverige är en industrination och beroende av en god infrastruktur


Utskottsberedning: 2021/22:TU1

Motion 2021/22:3888 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (docx, 89 kB) Motion 2021/22:3888 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (pdf, 127 kB)

Ett paket för Skåne - en utbyggd skånsk infrastruktur för framtiden

Motion 2021/22:3034 av Patrik Jönsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3034 av Patrik Jönsson m.fl. SD Ett paket för Skåne en utbyggd skånsk infrastruktur för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bygga ut E6 till sexfilig motorväg HelsingborgMalmö och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: TU

Motion 2021/22:3034 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:3034 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

Ett konkurrenskraftigt svenskt väginfrastruktursystem

Motion 2021/22:2968 av Thomas Morell m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:2968 av Thomas Morell m.fl. SD Ett konkurrenskraftigt svenskt väginfrastruktursystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt undersöka möjligheterna till särskild förstärkning utöver nuvarande expansion inom polisen för kontroll


Utskottsberedning: FöU JuU NU SkU TU UbU 2021/22:TU1 2021/22:TU5 2021/22:TU7

Motion 2021/22:2968 av Thomas Morell m.fl. (SD) (docx, 133 kB) Motion 2021/22:2968 av Thomas Morell m.fl. (SD) (pdf, 249 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se