Patrik Lundqvist (S)

Patrik Lundqvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 311
Titel Mekaniker.
Född år 1984
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865355
E-post patrik.lundqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot skatteutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14-18 och civilutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Lindaren Per Lundqvist och personalchefen Lena Jernberg.
  • Utbildning

    Komvux, gymnasieexamen, Sandviken 10.
  • Anställningar

    Mekaniker/Kransynare, Sandvik SMT, 06-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Tullverkets insynsråd 14-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sandviken 10-. Ledamot, bygg- och miljönämnden, Sandviken 06-08. Ledamot, kunskapsnämnden, Sandviken 08-10 och vice ordförande 10-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU Gävleborg 09-11. Vice ordförande, IF Metall, västra Gästrikland 13-15. Ordförande, Sandvikens arbetarekommun 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Ostkustbanan

Motion 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. S Ostkustbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör undersöka möjligheten till en snabbare utbyggnad av Nya Ostkustbanan, och detta tillkännager riksdagen för regeringen. Motivering Längs Norrlandskusten


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2099 av Ingemar Nilsson m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Långsiktigt och gemensamt ansvar för bekämpningen av översvämningsmyggor

Motion 2020/21:2528 av Patrik Lundqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2528 av Patrik Lundqvist m.fl. S Långsiktigt och gemensamt ansvar för bekämpningen av översvämningsmyggor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av ett långsiktigt samarbete mellan olika aktörer för att ta fram en gemensam


Utskottsberedning: MJU

Motion 2020/21:2528 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2528 av Patrik Lundqvist m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Religionsfrihet är en mänsklig rättighet

Motion 2020/21:2513 av Patrik Lundqvist (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2513 av Patrik Lundqvist S Religionsfrihet är en mänsklig rättighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att ytterligare stärka arbetet för att fler ska få möjlighet att åtnjuta sin rätt till religionsfrihet i Sverige och tillkännager


Utskottsberedning: KU UU

Motion 2020/21:2513 av Patrik Lundqvist (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2513 av Patrik Lundqvist (S) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se