Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1991/92:173 Tillsyn enligt djurskyddslagen, m.m.

Motion 1991/92:Jo43 av Patrik Norinder (m)

Dokument


Utskottsberedning: -1991/92:JoU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ökat antal utbildningsplatser för fastighetsekonomer

Motion 1991/92:Ub554 av Karin Starrin (c) och Patrik Norinder (m)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub554 av Karin Starrin och Patrik Norinder c, m Ökat antal utbildningsplatser för fastighetsekonomer Begreppen byggnader och fastigheter håller på att bli allt mer komplexa. För att veta att man gör de samhällsekonomiskt rätta lösningarna måste man ha kunskaper om allt från byggmaterial


Utskottsberedning: --1991/92:UbU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Mittnytt-TV

Motion 1991/92:Kr293 av Pontus Wiklund m.fl. (kds, fp, c, m)

Motion till riksdagen 1991/92:Kr293 av Pontus Wiklund m.fl. kds, m, fp, c Mittnytt-TV Mer än halva Sveriges yta klaras av två TV-regioner Mittnytt och Nordnytt. Övriga Sverige har sex egna regioner. Redan i prop. l977/78:91 föreslogs att Gävle-Dala- distriktet skulle vara eget regional-TV-område och omfatta Gävleborgs


Utskottsberedning: -1991/92:KrU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.