Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förmånsvärden vid uthyrning av bostäder till anställda

Motion 1992/93:Sk318 av Patrik Norinder (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Sk318 av Patrik Norinder m Förmånsvärde vid uthyrning av bostäder till anställda Reglerna om beräkning av förmånsvärde vid uthyrning av bostäder till anställda har, beträffande jordbrukets tjänstebostäder, fått mycket negativa konsekvenser och bör enligt min mening ej omfatta dessa bostäder.


Utskottsberedning: -1992/93:SkU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Hållande av höns för äggproduktion

Motion 1992/93:Jo509 av Patrik Norinder (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Jo509 av Patrik Norinder m Hållande av höns för äggproduktion Enligt djurskyddsförordningen 1988:539 9 får höns för äggproduktion inte hållas i burar. Förordningen grundar sig på en proposition 1987/88:93 angående djurskyddslag m m. Den dåvarande jordbruksministern ansåg att burhönssystemet


Utskottsberedning: -1992/93:JoU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Statens institut för byggnadsforskning, SIB

Motion 1992/93:Bo243 av Karin Starrin (c) och Patrik Norinder (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Bo243 av Karin Starrin och Patrik Norinder c, m Statens institut för byggnadsforskning, SIB Det har gjorts en medveten satsning för att samla kompetens omkring samhällsbyggandet på en och samma ort och detta i Gävle. Där finns Lantmäteriverket, Centralnämnden för fastighetsdata och Institutet


Utskottsberedning: --1992/93:BoU23
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.