Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:88 Bekämpning av smittsamma djursjukdomar

Motion 1998/99:MJ10 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:MJ10 av Göte Jonsson m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:88 Bekämpning av smittsamma djursjukdomar Allmänt I propositionen Bekämpning av smittsamma djursjukdomar 1998/99:88 föreslår regeringen en ny epizootilag och en särskild zoonoslag med bestämmelser om förebyggande åtgärder,


Utskottsberedning: ----1998/99:MJU9
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av skr. 1998/99:63 En nationell strategi för avfallshanteringen

Motion 1998/99:MJ7 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:MJ7 av Göte Jonsson m.fl. m med anledning av skr. 1998/99:63 En nationell strategi för avfallshanteringen Allmänt Skrivelsen En nationell strategi för avfallshanteringen är i huvudsak en sammanfattning av den befintliga lagstiftningen på området och beskriver hur avfallet hanteras idag.


Utskottsberedning: ---1998/99:MJU10
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

lagändring av turordningsreglerna

Skriftlig fråga 1998/99:632 av Norinder, Patrik (m)

Fråga 1998/99:632 av Patrik Norinder m till statsrådet Mona Sahlin om lagändring av turordningsreglerna den 18 maj Med anledning av riksdagens beslut om att regeringen utan dröjsmål skall komma med förslag om ändring av turordningsreglerna i LAS ställde jag den 5 maj en fråga till statsrådet. Formuleringen var: När

Inlämnad: 1999-05-18 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.