Patrik Norinder (M)

Patrik Norinder (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel lantmästare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2002-12-31
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2002/03:119 Reformerad räddningstjänstlagstiftning

Motion 2002/03:Fö9 av Ola Sundell m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:Fö9 av Ola Sundell m.fl. m med anledning av prop. 2002/03:119 Reformerad räddningstjänstlagstiftning 1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 11 2 Förslag till riksdagsbeslut 12 3 Förebyggande åtgärder 12 4 Geografisk avgränsning 12 5 Vissa frågor om sekretess 13 2 Förslag till


Utskottsberedning: 2003/04:FöU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Bollnäs tingsrätt

Skriftlig fråga 2002/03:862 av Norinder, Patrik (m)

den 30 april Fråga 2002/03:862 av Patrik Norinder m till justitieminister Thomas Bodström om Bollnäs tingsrätt Tingsrättsorganisationen i Hälsingland fungerar i dag väl. Bollnäs tingsrätt och Hudiksvalls tingsrätt delar på en rådmanstjänst och har ett väl utvecklat samarbete med självständiga domstolar i Bollnäs och

Inlämnad: 2003-04-30 Besvarare: Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2002/03:65 Ett utvidgat skydd mot diskriminering

Motion 2002/03:A11 av Anders G Högmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2002/03:A11 av Anders G Högmark m.fl. m med anledning av prop. 2002/03:65 Ett utvidgat skydd mot diskriminering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om genomförande av de två EG-direktiven om diskriminering. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2002/03:AU7
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.