Paula Bieler (SD)

Paula Bieler (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län, plats 116
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866309
E-post paula.bieler[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-12-24 – 2022-09-26
    • Ledig 2016-10-19 – 2016-12-23
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-10-18
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2018-06-20 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2019-10-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-16. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 16-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2018/19:3108 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3108 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta proposition 2018/19:128 punkt 1 med den ändringen att den tillfälliga


Utskottsberedning: 2018/19:SfU26
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2018/19:3108 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:3108 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 92 kB)

Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. SD Ökad risk för effektbrist och minskad leveranssäkerhet då kärnkraft läggs ned väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om

Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3105 av Mattias Karlsson i Norrhult m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2018/19:100 2019 års ekonomiska vårproposition

Motion 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:100 2019 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner förslaget till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 1 För ett


Utskottsberedning: 2018/19:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1036 kB) Motion 2018/19:3092 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1395 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se