Paula Bieler (SD)

Paula Bieler (SD)

Avgången riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län
Född år 1988

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-02-28

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-12-24 – 2020-02-28
    • Ledig 2016-10-19 – 2016-12-23
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-10-18
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-02-28
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-02-28
    • Suppleant 2018-06-20 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2020-02-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-02-28

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-16 och socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 16-18 och EU-nämnden. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14- och krigsdelegationen 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Föreliggande lagförslag är sannolikt det enskilt mest ogenomtänkta och skadliga förslag


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:4164 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:100 2018 års ekonomiska vårproposition Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 2 Sammanställning reformer och finansiering 3 Migration 3.1 Migration till Sverige 3.2 Det svenska medborgarskapet 3.3 Generella


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20 2017/18:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 1072 kB) Motion 2017/18:4161 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 1111 kB)

med anledning av prop. 2017/18:96 Karensavdrag - en mer rättvis självrisk

Motion 2017/18:4128 av Linus Bylund m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:4128 av Linus Bylund m.fl. SD med anledning av prop. 2017/18:96 Karensavdrag en mer rättvis självrisk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utforma karensavdraget så att vissa särskilt utsatta yrkesgrupper inte omfattas av något karensavdrag


Utskottsberedning: 2017/18:SfU24
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:4128 av Linus Bylund m.fl. (SD) (docx, 60 kB) Motion 2017/18:4128 av Linus Bylund m.fl. (SD) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se