Paula Bieler (SD)

Paula Bieler (SD)

Avgången riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län
Född år 1988

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2020-02-28

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-12-24 – 2020-02-28
    • Ledig 2016-10-19 – 2016-12-23
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-10-18
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-02-28
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-02-28
    • Suppleant 2018-06-20 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2020-02-28
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-02-28

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 14-16 och socialförsäkringsutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 16-18 och EU-nämnden. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14- och krigsdelegationen 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2016/17:172 Ett sammanhållet mottagande med tidsbegränsade uppehållstillstånd

Motion 2016/17:3736 av Paula Bieler och Jennie Åfeldt (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3736 av Paula Bieler och Jennie Åfeldt båda SD med anledning av prop. 2016/17:172 Ett sammanhållet mottagande med tidsbegränsade uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:172 Ett sammanhållet mottagande med tidsbegränsade uppehållstillstånd. Motivering


Utskottsberedning: 2016/17:SfU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3736 av Paula Bieler och Jennie Åfeldt (båda SD) (docx, 60 kB) Motion 2016/17:3736 av Paula Bieler och Jennie Åfeldt (båda SD) (pdf, 63 kB)

med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition

Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2016/17:100 2017 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut


Utskottsberedning: 2016/17:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (docx, 98 kB) Motion 2016/17:3726 av Oscar Sjöstedt m.fl. (SD) (pdf, 189 kB)

med anledning av skr. 2016/17:176 Riksrevisionens rapport om arbetskraftsinvandring

Motion 2016/17:3718 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3718 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av skr. 2016/17:176 Riksrevisionens rapport om arbetskraftsinvandring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att prioritera högkvalitativ framför lågkvalitativ arbetskraftsinvandring och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:SfU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3718 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3718 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se