Paula Holmqvist (S)

Paula Holmqvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 160
Titel Undersköterska.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865217
E-post paula.holmqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15, 16 och 17. Ledamot i Rikshemvärnsrådet 15-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18- och utrikesnämnden 18-.
  • Föräldrar

    Skolvaktmästaren Kjell Magnusson och butiksbiträdet Kerstin Magnusson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola Vänersborg, slutår 82.
  • Anställningar

    Undersköterska, Vänersborgs lasarett 83-84. Undersköterska, Björkåsens sjukhem, Bengtsfors 85. Dals-Eds kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Strålsäkerhetsmyndighetens insynsråd 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande i Socialdemokratiska partidistriktet, Fyrbodal 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vänern och Göta älv

Motion 2020/21:2399 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2399 av Jörgen Hellman m.fl. S Vänern och Göta älv Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att utveckla sjöfarten i Göta älv och Vänersjöfarten och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:2399 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2399 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Infrastrukturen inom Fyrbodal

Motion 2020/21:2397 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2397 av Jörgen Hellman m.fl. S Infrastrukturen inom Fyrbodal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera möjligheterna att utveckla väg- och järnvägstrafiken inom Fyrbodal samt el, laddinfrastruktur och biogas


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:2397 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2020/21:2397 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Personalens hälsa får inte riskeras

Motion 2020/21:2054 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2054 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. S Personalens hälsa får inte riskeras Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att åter bygga upp beredskapslager av skyddsutrustning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: 2020/21:SoU14 2020/21:SoU9

Motion 2020/21:2054 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2054 av Caroline Helmersson Olsson m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se