Paula Holmqvist (S)

Paula Holmqvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 160
Titel Undersköterska.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865217
E-post paula.holmqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Suppleant 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-02

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och 19. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15, 16 och 17. Ledamot i Rikshemvärnsrådet 15-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18- och utrikesnämnden 18-.
  • Föräldrar

    Skolvaktmästaren Kjell Magnusson och butiksbiträdet Kerstin Magnusson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola Vänersborg, slutår 82.
  • Anställningar

    Undersköterska, Vänersborgs lasarett 83-84. Undersköterska, Björkåsens sjukhem, Bengtsfors 85. Dals-Eds kommun.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Strålsäkerhetsmyndighetens insynsråd 15-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande i Socialdemokratiska partidistriktet, Fyrbodal 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 16 september 2021 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:FöU8 10 april 2019 Vissa frågor om Försvarsmaktens personal
Debatt om förslag 2018/19:FöU10 27 februari 2019 Riksrevisionens rapport Nationellt försvar på regional nivå
Debatt om förslag 2018/19:FöU3 17 december 2018 Inrättande av försvarsgrensstaber

Dokument:

Utbyggnad av E20, Västra stambanan och Herrljungabanan

Motion 2016/17:2219 av Maria Andersson Willner m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2219 av Maria Andersson Willner m.fl. S Utbyggnad av E20, Västra stambanan och Herrljungabanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för en utbyggnad av E20 genom Västra Götalandsregionen


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:2219 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:2219 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

E45 och järnvägen genom Dalsland

Motion 2016/17:2145 av Jörgen Hellman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2145 av Jörgen Hellman m.fl. S E45 och järnvägen genom Dalsland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att genomföra de två delar av Europaväg 45 som inte har blivit verkställda i


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:2145 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2145 av Jörgen Hellman m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Tandvård - för alla

Motion 2016/17:1892 av Maria Andersson Willner och Paula Holmqvist (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:1892 av Maria Andersson Willner och Paula Holmqvist båda S Tandvård för alla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tandvård för alla och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den socialdemokratiskt ledda regeringen har beslutat att


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1892 av Maria Andersson Willner och Paula Holmqvist (båda S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:1892 av Maria Andersson Willner och Paula Holmqvist (båda S) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.