Peder Björk (S)

Peder Björk (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 346
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post peder.bjork[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2022-10-11 – 2023-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Infrastruktur
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Infrastruktur

Dokument:

En effektiv och träffsäker folkräkning

Interpellation 2022/23:88 av Peder Björk (S)

Interpellation 2022/23:88 En effektiv och träffsäker folkräkning av Peder Björk S till Finansminister Elisabeth Svantesson M Det ska vara ordning och reda över vilka som bor i Sverige. Vårt välfärdssystem och motverkande av exempelvis arbetslivskriminalitet förutsätter att det finns korrekta uppgifter om de människor

Inlämnad: 2022-12-01 Besvarare: Finansminister Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2022/23:88 av Peder Björk (S) (pdf, 89 kB)

Höjd EU-skatt på snus

Skriftlig fråga 2022/23:92 av Peder Björk (S)

Fråga 2022/23:92 Höjd EU-skatt på snus av Peder Björk S till Finansminister Elisabeth Svantesson M Det har de senaste dagarna rapporterats om att EU-kommissionen förbereder ett förslag om en chockhöjning av punktskatten för det svenska snuset. Snus är sedan 1992 förbjudet i EU. Men i samband med att Sverige blev medlem

Inlämnad: 2022-11-28 Svarsdatum: 2022-12-07 Besvarare: Finansminister Elisabeth Svantesson (M)

Skriftlig fråga 2022/23:92 av Peder Björk (S) (pdf, 85 kB)

Skattepolitik

Motion 2022/23:2138 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2138 av Niklas Karlsson m.fl. S Skattepolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skattesystemet ska vara enhetligt, neutralt och likformigt med så få undantag och särregler som möjligt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 11
Utskottsberedning: SkU

Motion 2022/23:2138 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 96 kB) Motion 2022/23:2138 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 123 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.