Peder Björk (S)

Peder Björk (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 346
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post peder.bjork[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2022-10-11 – 2023-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: En effektiv och träffsäker folkräkning
Interpellationsdebatt 2022/23:88 av Peder Björk (S) 27 januari 2023 En effektiv och träffsäker folkräkning
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Infrastruktur
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Infrastruktur

Dokument:

Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution

Motion 2022/23:2137 av Niklas Karlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2137 av Niklas Karlsson m.fl. S Utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering I Sverige finansierar vi vår välfärd och trygghet

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SkU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2022/23:2137 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:2137 av Niklas Karlsson m.fl. (S) (pdf, 91 kB)

En nollvision för mäns våld mot kvinnor

Motion 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. S En nollvision för mäns våld mot kvinnor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa en nollvision för mäns våld mot kvinnor och tillkännager detta för regeringen. Motivering I en

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU7

Motion 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. (S) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. (S) (pdf, 93 kB)

Ambulans- och sjuktransporter i Norden

Motion 2022/23:1973 av Eva Lindh m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1973 av Eva Lindh m.fl. S Ambulans- och sjuktransporter i Norden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att genomföra en översyn av författningarna som berör gränsöverskridande ambulans- och sjuktransporter i Norden och tillkännager detta för

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SoU14

Motion 2022/23:1973 av Eva Lindh m.fl. (S) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:1973 av Eva Lindh m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.