Per Åsling (C)

Per Åsling (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Jämtlands län, plats 48
Titel Lantbrukare.
Född år 1957
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864753
E-post per.asling[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Förste vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-05-07 – 2022-09-26
    • Ledig 2022-04-04 – 2022-05-06
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-04-03
    • Skatteutskottet

    • Förste vice ordförande 2019-03-05 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-03-05
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-10-13
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-10-07

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 10-11 och finansutskottet 11-14. Ordförande skatteutskottet 14-18, vice ordförande 18- och 1:e vice ordförande 19-. Suppleant finansutskottet 06-11 och 14-18, skatteutskottet 06-10 och EU-nämnden 11-14.
  • Föräldrar

    Lantbrukarna Nils Åsling och Karin Åsling, f. Frändén.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Östersund, slutår 76. Högskolekurser.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Statens ungdomsråd 78-80, Högskolestyrelsen i Östersund 79-93 och Arbetsförmedlingsstyrelsen.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Östersund 82-91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Centerpartiet i Jämtlands län 78-94. Ledamot, CUF:s förbundsstyrelse 80-84. Styrelseordförande, Trångsviksbolaget och Ekonord Invest AB.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Den sammanhållna landsbygdspolitiken

Skriftlig fråga 2019/20:1804 av Per Åsling (C)

Fråga 2019/20:1804 Den sammanhållna landsbygdspolitiken av Per Åsling C till Statsrådet Jennie Nilsson S För drygt två år sedan fattade riksdagen beslut om regeringens proposition 2017/18:179 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder för ett Sverige som håller ihop I propositionen föreslog regeringen en aktiv,

Inlämnad: 2020-07-14 Svarsdatum: 2020-07-28 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1804 av Per Åsling (C) (pdf, 109 kB)

Tillgång till kontanter

Skriftlig fråga 2019/20:1674 av Per Åsling (C)

Fråga 2019/20:1674 Tillgång till kontanter av Per Åsling C till Statsrådet Per Bolund MP I november 2019 antog riksdagen en ändring i lagen om betaltjänster 2010:751 som ett resultat av förslag som lagts i utredningen Tryggad tillgång till kontanter SOU 2018:42det så kallade snabbspåret till Riksbanksutredningen. Denna

Inlämnad: 2020-06-25 Svarsdatum: 2020-08-06 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1674 av Per Åsling (C) (pdf, 105 kB)

Statens roll på den digitala betalningsmarknaden

Skriftlig fråga 2019/20:1245 av Per Åsling (C)

Fråga 2019/20:1245 Statens roll på den digitala betalningsmarknaden av Per Åsling C till Statsrådet Per Bolund MP Den 1 januari 2020 trädde den nya lagstiftningen om kontanttjänster i kraft vilket innebär större tillgänglighet till kontanter för konsumenter genom uttagsautomater, bankkontor eller livsmedelsbutiker. Den

Inlämnad: 2020-04-21 Svarsdatum: 2020-04-29 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1245 av Per Åsling (C) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.