Per Bolund (MP)

Per Bolund (MP)

Statsråd

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 80
Titel Fil. mag.
Född år 1971

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör
    • Finansdepartementet

    • Statsråd

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-10-03 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2011-09-16 – 2014-10-02
    • Ordinarie 2009-01-01 – 2010-10-04
    • Ledig 2008-09-01 – 2008-12-31
    • Ordinarie 2006-10-03 – 2008-08-31
    • Miljöpartiet de gröna

    • Språkrör 2019-05-04 –
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-09-19 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2008-10-01
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-10-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-12-14 – 2008-10-01
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2009-01-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-11
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2014-10-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-10 och 11-. Ledamot näringsutskottet 06-10 och finansutskottet 11-14. Suppleant försvarsutskottet 06-08, trafikutskottet 06-08, EU-nämnden 06-10 och miljö- och jordbruksutskottet 09-10. Politiskt sakkunnig, Näringsdepartementet 02-06. Statsråd (finansmarknads-, konsument- och biträdande finansminister), Finansdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Professorn Lars Bolund och professorn Christina Bolund, f. Trapp.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Södra latin i Stockholm, 86-89. Fil.mag. biologi, Stockholms universitet och University of Stirling i Skottland 92-96. Doktorandstudier i systemekologi, Stockholms universitet 00-02.
  • Anställningar

    Forskningsassistent, Forskningsgruppen för miljöstrategiska studier 97-99.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av Miljömålsberedningen 06-09.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 98-06. Ledamot, stadsdelsnämnd Maria-Gamla stan 94-98 och gatu- och fastighetsnämnden/trafiknämnden 98-06. Oppositionsborgarråd, Stockholms stad 10-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Effekter av peak oil på svensk ekonomi

Interpellation 2011/12:355 av Bolund, Per (MP)

den 8 maj Interpellation 2011/12:355 Effekter av peak oil på svensk ekonomi av Per Bolund MP till finansminister Anders Borg M Ett ökande antal experter och kommentatorer varnar för att eran med billig olja är över och att en minskad oljeutvinning är högst sannolik inom det kommande decenniet. International Energy

Inlämnad: 2012-05-08 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Effekter av peak oil på svensk ekonomi

Verksamhetsutövares ekonomiska ansvar vid större olyckor

Interpellation 2011/12:307 av Bolund, Per (MP)

den 29 mars Interpellation 2011/12:307 Verksamhetsutövares ekonomiska ansvar vid större olyckor av Per Bolund MP till finansminister Anders Borg M Större katastrofer kan få stora ekonomiska följdverkningar för samhället. I dag har staten ett övergripande kostnadsansvar vid stora katastrofer, exempelvis vid olyckor

Inlämnad: 2012-03-29 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Verksamhetsutövares ekonomiska ansvar vid större olyckor

Sveriges hållning till EIB:s utlåning till fossilbaserade projekt

Interpellation 2011/12:204 av Bolund, Per (MP)

den 26 januari Interpellation 2011/12:204 Sveriges hållning till EIB:s utlåning till fossilbaserade projekt av Per Bolund MP till finansminister Anders Borg M Europeiska investeringsbanken, EIB, har nästan fördubblat sin utlåning till projekt baserade på fossila bränslen mellan 2007 och 2010. Utlåningen till fossilbränsleprojekt

Inlämnad: 2012-01-26 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Sveriges hållning till EIB:s utlåning till fossilbaserade projekt

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se