Per Lodenius (C)

Per Lodenius (C)

Avgången riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Lärare.
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2021-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2021-09-30
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-02-11
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2021-09-30
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2021-09-30
    • Suppleant 2017-02-01 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-30
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 – 2021-09-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 10-11 och kulturutskottet 11-. Suppleant utbildningsutskottet 06-18 och 19-, trafikutskottet 06-09, kulturutskottet 09-10, socialutskottet 17-, sammansatta civil- och kulturutskottet 18 och EU-nämnden 18-. Medlem, riksdagens forum för handikappfrågor. Ledamot riksdagens nykterhetgrupp och Svensk-brittiska parlamentariska gruppen. Ordförande, Svensk-åländska parlamentariska vänföreningen och Svensk-brittiska parlamentariska gruppen.
  • Föräldrar

    Kommunalrådet Kurt Lodenius och banktjänstemannen Gunbritt Lodenius, f. Sundström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapligt program, Norrtälje 82-85. Pedagog i svensk folkdans, Väddö folkhögskola 85-86. Grundskollärare SV/SO 1-7, Lärarhögskolan i Stockholm 88-91, 97.
  • Anställningar

    Försäljare, AB Georg Sörman Herrekipering, Stockholm 87-88. Danspedagog (egenföretagare) 92-97. Lärare, Länna skola, Norrtälje kommun 97-98, gymnasiesärskolan, Rodengymnasiet 98-05. Controller, elevstöd, utbildnings- och kulturkontoret, Danderyds kommun 05-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet för Myndigheten för yrkeshögskolan 10-13.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 95-, ersättare 91-94. Ersättare, miljö- och hälsoskyddsnämnden 88-90. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 91-94 och 00-06, utbildningsnämnden 95-98 och barn- och skolnämnden 99.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Centerpartiet i Stockholms läns distriktsstyrelse 11-15 och ledamot 07-11. Huvudman, Roslagens Sparbank 03-. Styrelsemedlem, IOGT-NTO:s förbundsstyrelse 09-11. Ordförande, IOGT-NTO Roslagens Hopp, Norrtälje 10-13, ledamot 13-. Styrelseledamot, Studieförbundet, Vuxenskolans förbundsstyrelse 13-. Vice ordförande, Erik Sahlström Institutet, Tobo stiftelse och AB 15-. Styrelseledamot, Hemslöjdens riksförbunds styrelse 13-17. Ordförande, Bygdegårdarnas Riksförbund 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Bättre förutsättningar för att bevara, använda och utveckla det motoriska kulturarvet

Motion 2021/22:1218 av Per Lodenius och Per Åsling (båda C)

Motion till riksdagen 2021/22:1218 av Per Lodenius och Per Åsling båda C Bättre förutsättningar för att bevara, använda och utveckla det motoriska kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att enligt motionens intentioner följa upp hur Transportstyrelsen genomför


Utskottsberedning: 2021/22:TU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1218 av Per Lodenius och Per Åsling (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:1218 av Per Lodenius och Per Åsling (båda C) (pdf, 77 kB)

Offentlig information på lättläst svenska

Motion 2021/22:1021 av Per Lodenius och Ulrika Heie (båda C)

Motion till riksdagen 2021/22:1021 av Per Lodenius och Ulrika Heie båda C Offentlig information på lättläst svenska Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om regelverk kring lättläst text och tillkännager detta för regeringen. Motivering Tillgänglighet är ett viktigt politiskt

Inlämnad: 2021-09-29 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:KU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1021 av Per Lodenius och Ulrika Heie (båda C) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:1021 av Per Lodenius och Ulrika Heie (båda C) (pdf, 71 kB)

Lättläst demokratisatsning

Motion 2021/22:1020 av Per Lodenius och Ulrika Heie (båda C)

Motion till riksdagen 2021/22:1020 av Per Lodenius och Ulrika Heie båda C Lättläst demokratisatsning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ta fram en strategi för hur demokrati- och valinformation ska finnas tillgänglig och spridas på lättläst svenska

Inlämnad: 2021-09-29 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:KU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:1020 av Per Lodenius och Ulrika Heie (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:1020 av Per Lodenius och Ulrika Heie (båda C) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.