Per Lodenius (C)

Per Lodenius (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 29
Titel Lärare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.lodenius[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-02-11
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-04-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-02-01 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-16 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot civilutskottet 10-11 och kulturutskottet 11-. Suppleant utbildningsutskottet 06-18 och 19-, trafikutskottet 06-09, kulturutskottet 09-10, socialutskottet 17-, sammansatta civil- och kulturutskottet 18 och EU-nämnden 18-. Medlem, riksdagens forum för handikappfrågor. Ledamot riksdagens nykterhetgrupp och Svensk-brittiska parlamentariska gruppen. Ordförande, Svensk-åländska parlamentariska vänföreningen och Svensk-brittiska parlamentariska gruppen.
  • Föräldrar

    Kommunalrådet Kurt Lodenius och banktjänstemannen Gunbritt Lodenius, f. Sundström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskapligt program, Norrtälje 82-85. Pedagog i svensk folkdans, Väddö folkhögskola 85-86. Grundskollärare SV/SO 1-7, Lärarhögskolan i Stockholm 88-91, 97.
  • Anställningar

    Försäljare, AB Georg Sörman Herrekipering, Stockholm 87-88. Danspedagog (egenföretagare) 92-97. Lärare, Länna skola, Norrtälje kommun 97-98, gymnasiesärskolan, Rodengymnasiet 98-05. Controller, elevstöd, utbildnings- och kulturkontoret, Danderyds kommun 05-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Insynsrådet för Myndigheten för yrkeshögskolan 10-13.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Norrtälje 95-, ersättare 91-94. Ersättare, miljö- och hälsoskyddsnämnden 88-90. Ledamot, kultur- och fritidsnämnden 91-94 och 00-06, utbildningsnämnden 95-98 och barn- och skolnämnden 99.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Centerpartiet i Stockholms läns distriktsstyrelse 11-15 och ledamot 07-11. Huvudman, Roslagens Sparbank 03-. Styrelsemedlem, IOGT-NTO:s förbundsstyrelse 09-11. Ordförande, IOGT-NTO Roslagens Hopp, Norrtälje 10-13, ledamot 13-. Styrelseledamot, Studieförbundet, Vuxenskolans förbundsstyrelse 13-. Vice ordförande, Erik Sahlström Institutet, Tobo stiftelse och AB 15-. Styrelseledamot, Hemslöjdens riksförbunds styrelse 13-17. Ordförande, Bygdegårdarnas Riksförbund 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Minskat rattfylleri

Skriftlig fråga 2006/07:1290 av Lodenius, Per (c)

den 1 juni Fråga 2006/07:1290 Minskat rattfylleri av Per Lodenius c till statsrådet Åsa Torstensson c Vi har i dag hört rapporter i medierna om att i allt fler dödsolyckor i trafiken har föraren varit påverkad av alkohol. Alkoholen är vårt största trafiksäkerhetsproblem. Varje dag kör 15 000 personer alkoholpåverkade

Inlämnad: 2007-06-01 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Elöverkänslighet

Motion 2006/07:So462 av Kerstin Lundgren och Per Lodenius (c)

Motion till riksdagen 2006/07:So462 av Kerstin Lundgren och Per Lodenius c Elöverkänslighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en helhetssyn på miljö och hälsa och sambandet mellan tungmetaller, kemikalier, strålning och sjukdomstillstånd som utbrändhet,


Utskottsberedning: 2006/07:CU19 2006/07:FöU5 2006/07:SoU6 2006/07:SoU8
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2006/07:So462 av Kerstin Lundgren och Per Lodenius (c) (doc, 52 kB)

Ett folkligt förankrat Europasamarbete

Motion 2006/07:K307 av Sven Bergström m.fl. (c)

Motion till riksdagen 2006/07:K307 av Sven Bergström m.fl. c Ett folkligt förankrat Europasamarbete Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett smalare men vassare EU. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet


Utskottsberedning: 2006/07:KU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2006/07:K307 av Sven Bergström m.fl. (c) (doc, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se