Per Ramhorn (SD)

Per Ramhorn (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 152
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.ramhorn[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2019-03-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 –
    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2011-10-20 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och EU-nämnden 18-. Ledamot riksdagsstyrelsen 18-. Suppleant ledamotsrådet 11- och riksdagens valberedning 14-. Ersättare riksdagsstyrelsen 14-18. Vice gruppledare 14-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:107 Förbättrade möjligheter till bilstöd

Motion 2019/20:3545 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3545 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:107 Förbättrade möjligheter till bilstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förtydliga begreppet särskilda skäl för att bevilja undantag från höjdbegränsningen och


Utskottsberedning: 2019/20:SoU17

Motion 2019/20:3545 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3545 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

med anledning av prop. 2019/20:84 Förbättringar för barn inom den psykiatriska tvångsvården

Motion 2019/20:3506 av Clara Aranda m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3506 av Clara Aranda m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:84 Förbättringar för barn inom den psykiatriska tvångsvården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en långsiktig och patientsäker plan för att fasa ut bältesläggning som


Utskottsberedning: 2019/20:SoU15

Motion 2019/20:3506 av Clara Aranda m.fl. (SD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3506 av Clara Aranda m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Handlingsplan för att motverka en ny migrationskris

Motion 2019/20:3502 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3502 av Jimmie Åkesson m.fl. SD Handlingsplan för att motverka en ny migrationskris Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska ta initiativ till omförhandling och uppdatering av den internationella asylrätten och tillkännager


Utskottsberedning: JuU 2019/20:JuU25 2019/20:UU10

Motion 2019/20:3502 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3502 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se