Per Ramhorn (SD)

Per Ramhorn (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 152
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.ramhorn[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2019-03-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-01-19 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-01-19
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-09-30
    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2011-10-20 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och EU-nämnden 18-. Ledamot riksdagsstyrelsen 18-. Suppleant ledamotsrådet 11- och riksdagens valberedning 14-. Ersättare riksdagsstyrelsen 14-18. Vice gruppledare 14-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2012/13:100 2013 års ekonomiska vårproposition

Motion 2012/13:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

1 Sammanfattning 1.1Landsbygdslyftet Sverigedemokraterna lanserar i detta budgetdokument en gedigen satsning på den svenska landsbygden, där 1,4 miljoner svenskar bor och verkar. Tyvärr är många landsbygdskommuner också avfolkningskommuner. Visserligen har urbaniseringstrenden naturliga förklaringar men vi avser att föra


Utskottsberedning: 2012/13:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:Fi12 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 493 kB)

med anledning av prop. 2012/13:107 Upphävande av kravet på sterilisering för ändrad könstillhörighet

Motion 2012/13:So13 av Per Ramhorn (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:So13 av Per Ramhorn SD med anledning av prop. 2012/13:107 Upphävande av kravet på sterilisering för ändrad könstillhörighet SD354 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2012/13:107 Upphävande av kravet på sterilisering för ändrad könstillhörighet. Motivering En viktig


Utskottsberedning: 2012/13:SoU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So13 av Per Ramhorn (SD) (doc, 60 kB) Motion 2012/13:So13 av Per Ramhorn (SD) (pdf, 161 kB)

med anledning av prop. 2012/13:109 Hälso- och sjukvård till personer som vistas i Sverige utan tillstånd

Motion 2012/13:So11 av Per Ramhorn (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:So11 av Per Ramhorn SD med anledning av prop. 2012/13:109 Hälso- och sjukvård till personer som vistas i Sverige utan tillstånd SD350 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2012/13:109 Hälso- och sjukvård till personer som vistas i Sverige utan tillstånd. Motivering


Utskottsberedning: 2012/13:SoU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:So11 av Per Ramhorn (SD) (doc, 59 kB) Motion 2012/13:So11 av Per Ramhorn (SD) (pdf, 130 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.