Per Ramhorn (SD)

Per Ramhorn (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 152
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.ramhorn[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2019-03-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-01-19 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-01-19
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-09-30
    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2011-10-20 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och EU-nämnden 18-. Ledamot riksdagsstyrelsen 18-. Suppleant ledamotsrådet 11- och riksdagens valberedning 14-. Ersättare riksdagsstyrelsen 14-18. Vice gruppledare 14-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1INLEDNING


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 147 kB) Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 353 kB)

med anledning av prop. 2015/16:137 Statlig ersättning till personer som insjuknat i narkolepsi efter pandemivaccinering

Motion 2015/16:3373 av Per Ramhorn m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3373 av Per Ramhorn m.fl. SD med anledning av prop. 2015/16:137 Statlig ersättning till personer som insjuknat i narkolepsi efter pandemivaccinering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den föreslagna beloppsgränsen bör tas bort och om


Utskottsberedning: 2015/16:SoU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3373 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3373 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (pdf, 64 kB)

med anledning av prop. 2015/16:97 Uppföljning av smittskyddsläkemedel

Motion 2015/16:3345 av Per Ramhorn m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3345 av Per Ramhorn m.fl. SD med anledning av prop. 2015/16:97 Uppföljning av smittskyddsläkemedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att för det fall landstingen ska erbjuda utlänningar som vistas i Sverige utan nödvändiga tillstånd sådana


Utskottsberedning: 2015/16:SoU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3345 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (docx, 50 kB) Motion 2015/16:3345 av Per Ramhorn m.fl. (SD) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.