Per Ramhorn (SD)

Per Ramhorn (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Malmö kommun, plats 152
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.ramhorn[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Vice gruppledare 2014-09-29 – 2019-03-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-01-19 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-01-19
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2018-10-02 – 2020-09-30
    • Ersättare 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2011-10-20 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 10-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 10-14 och EU-nämnden 18-. Ledamot riksdagsstyrelsen 18-. Suppleant ledamotsrådet 11- och riksdagens valberedning 14-. Ersättare riksdagsstyrelsen 14-18. Vice gruppledare 14-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nödvändiga åtgärder för de äldre

Skriftlig fråga 2019/20:1309 av Per Ramhorn (SD)

Fråga 2019/20:1309 Nödvändiga åtgärder för de äldre av Per Ramhorn SD till Socialminister Lena Hallengren S Sveriges strategi har varit att till varje pris skydda riskgrupperna från att smittas av covid-19. Särskilt viktigt har det varit att hindra smittan från att komma in på landets äldreboenden. Vi kan nu konstatera

Inlämnad: 2020-05-07 Svarsdatum: 2020-05-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1309 av Per Ramhorn (SD) (pdf, 88 kB)

Sveriges höga dödstal i covid-19

Skriftlig fråga 2019/20:1308 av Per Ramhorn (SD)

Fråga 2019/20:1308 Sveriges höga dödstal i covid-19 av Per Ramhorn SD till Socialminister Lena Hallengren S Sveriges höga dödstal i covid-19 sticker ut i jämförelse med våra nordiska grannländer. Sverige har 272 döda per miljon invånare, vilket ska jämföras med Norge som har 40 döda per miljon invånare. I SVT:s Aktuellt

Inlämnad: 2020-05-07 Svarsdatum: 2020-05-13 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1308 av Per Ramhorn (SD) (pdf, 100 kB)

med anledning av prop. 2019/20:107 Förbättrade möjligheter till bilstöd

Motion 2019/20:3545 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3545 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. SD med anledning av prop. 2019/20:107 Förbättrade möjligheter till bilstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förtydliga begreppet särskilda skäl för att bevilja undantag från höjdbegränsningen och


Utskottsberedning: 2019/20:SoU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2019/20:3545 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3545 av Carina Ståhl Herrstedt m.fl. (SD) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.