Per Schöldberg (C)

Per Schöldberg (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kronobergs län, plats 90
Titel Projektsamordnare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.scholdberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-03-12 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-03-14 – 2021-09-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-03-14 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot 2020-02-11 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2021-02-22 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2021-10-29 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant konstitutionsutskottet 19- och näringsutskottet 19-.
  • Utbildning

    Teknikum, Växjö 78-83. Linnéuniversitetet 86-90.
  • Anställningar

    Region Kronoberg/Regionförbundet södra Småland 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Styrelseledamot, Smaland Airport.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kritiserad användning av bredbandspengar

Skriftlig fråga 2021/22:934 av Per Schöldberg (C)

Fråga 2021/22:934 Kritiserad användning av bredbandspengar av Per Schöldberg C till Statsrådet Khashayar Farmanbar S I utgiftsområde 22 Kommunikationer, 2:5 Driftssäker och elektronisk kommunikation avsätter regeringen närmare 1,6 miljarder kronor för att accelerera bredbandsutbyggnaden över hela landet. Uppdraget ligger

Inlämnad: 2022-01-27 Svarsdatum: 2022-02-09 Besvarare: Statsrådet Khashayar Farmanbar (S)

Skriftlig fråga 2021/22:934 av Per Schöldberg (C) (pdf, 102 kB)

med anledning av prop. 2021/22:59 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten

Motion 2021/22:4329 av Linda Modig m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4329 av Linda Modig m.fl. C med anledning av prop. 2021/22:59 Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till ändringar i 1 kap. 13 tryckfrihetsförordningen. Riksdagen avslår regeringens förslag till ändringar


Utskottsberedning: KU

Motion 2021/22:4329 av Linda Modig m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4329 av Linda Modig m.fl. (C) (pdf, 85 kB)

med anledning av skr. 2021/22:12 Riksrevisionens rapport om myndigheters service till enskilda som inte kan eller vill vara digitala

Motion 2021/22:4255 av Malin Björk m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2021/22:4255 av Malin Björk m.fl. C med anledning av skr. 2021/22:12 Riksrevisionens rapport om myndigheters service till enskilda som inte kan eller vill vara digitala Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av tydliga krav på statliga myndigheter


Utskottsberedning: 2021/22:KU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2021/22:4255 av Malin Björk m.fl. (C) (docx, 75 kB) Motion 2021/22:4255 av Malin Björk m.fl. (C) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se